برترین های کسب و کارعمومی

اسنوکر چیست

تاریخچه مختصری از بیلیارد و pool

بیلیارد در قرن پانزدهم یک بازی چمنی شبیه کروکت بود و در اروپای شمالی عمدتاً توسط خانواده‌های سلطنتی و اشرافی بازی می‌شد، اما از آن زمان تا کنون به حدی تکامل یافته است که بیلیارد دارای سبک های بازی خیلی بیشتری شده است.

پس از بازی در فضای باز، بازی بیلیارد به داخل خانه و با یک میز چوبی با یک حاشیه ساده در اطراف لبه ها و یک پارچه سبز روی میز منتقل شد، چرا پارچه سبز؟ برای شبیه سازی چمن، یا حداقل این چیزی است که بسیاری از مردم می گویند.

اصطلاح بیلیارد از کلمه فرانسوی billiart (چوب) و bille (توپ) گرفته شده است. چوب بیلیارد برای اولین بار در اواخر دهه ۱۶۰۰ ساخته شدند و سر بزرگی داشتند.

«pool» به معنای شرط‌بندی جمعی است، اما در قرن نوزدهم، poolroom مکانی برای شرط‌بندی در مسابقات اسب‌سواری بود، بنابراین میزهای بیلیارد برای مشتریان نصب می‌شد تا زمان بین مسابقات اسب سواری را سپری کنند. به همین دلیل بود که کلمه “pool” در اذهان عمومی پیوند خورد و بعدها با بیلیارد تداعی می شد.

نورپردازی برای بیلیارد

بهترین نور برای میز بلیارد نور فلورسنت است. در مقایسه با لامپ های نئون قدیمی نور فلورسنت برای چشم بهتر و نیز از نظر اقتصادی باصرفه تر است زیرا دوام آن بیشتر است. تولیدکنندگان اکنون نور لامپ های فلورسنت را به جای لامپ های قدیمی پیشنهاد می کنند، به خاطر اینکه از ایجاد سایه توپ به خصوص در نزدیکی ریل کوتاه جلوگیری می شود. نور بلیارد باید در طول میز امتداد داشته باشد. این نور در دید واضح تر توپ ها و گوشه ها موثر است.

پوشش میز بیلیارد و توپ ها

روزگاری پارچه بیلیارد به طور معمول از جنس نمد بود اما امروزه این پوشش از جنس پشم شیشه یا پشم معمولی و یا مخلوط (پشم و نایلون) است. پارچه میز بیلیارد به طور سنتی سبز است که در واقع به اجداد این بازی که بر روی چمن انجام میشده اند، اشاره دارد. اگرچه می توانید میز خود را در هر رنگی که می خواهید خریداری کنید اما باید رنگی را انتخاب کنید که چشم را نزند.

بررسی تفاوت بیلیارد و اسنوکر

اولین مرتبه­‌ای که قدم به دنیای بیلیارد و اسنوکر می­‌گذاریم به خاطره‌­ای فراموش‌نشدنی تبدیل می­‌شود. حتما شما نیز اولین مرتبه‌­ی خود را به خاطر دارید. شاید با اصرار و دعوت یکی از دوستان یا آشنایان، چوبی را به دست گرفتید و شلیک توپ‌­ها به سمت حفره­‌های میز را آغاز کردید. بسیاری، این چنین شروع کردند و حالا، بیلیارد و اسنوکر به بخشی جدانشدنی از زندگی آن­‌ها تبدیل شده است.

در همان ابتدا و با قدم گذاشتن به کلوپ‌­هایی که پاتوق علاقه‌مندان بیلیارد و اسنوکر است؛ سوال پرسیدن آغاز می‌­شود: چگونه چوب را به دست بگیرم؟ قوانین بازی چیست؟ و ده‌­ها سوال دیگری که با آن‌­ها روبه­‌رو خواهید شد. تقریبا تمام بازیکنان اسنوکر از بیلیارد آغاز می‌­کنند اما از همان ابتدا، مشاهده‌­ی بازیکنانی که بر روی یک میز بزرگتر به جنگیدن مشغول هستند، کنجکاوی آن‌­ها را برمی‌­انگیزد. میزی که به اسم میز اسنوکر شناخته می­‌شود و برای بازی کردن روی آن، مجبورند انتظار بکشند. مدتی طول می‌­کشد تا سوالی مهم مطرح ­شود. سوالی که پاسخ دادن به آن ثابت می­‌کند که برای مهاجرت از بیلیارد به اسنوکر آمادگی دارید: فرق بیلیارد و اسنوکر چیست؟

دکمه بازگشت به بالا