برترین های کسب و کارعمومی

گرفتن استعلام های لازم جهت انتخاب نام

برای انجام استعلام برند، فرد یا شرکت باید نام برند یا علامت تجاری مورد نظر را در بین پایگاه های داده برند های ثبت شده در ایران را جستجو کند. استعلام برند نیز نیازمند داشتن دانش و تخصص در نحوه جستجوی آن نام است؛ به عنوان مثال افرادی میتوانند نام تجاری مورد نظر خود را جستجو کنند و نتیجه ای برای نمایش نباشد و سامانه تایید دهد که ان نام توسط شخص دیگری به ثبت نرسیده و فرد شروع به فرآیند کند، اما پس از ثبت درخواست خود سامانه نام برند متقاضی را به دلیل مشابهت با نام دیگری رد کند.

استعلام برند مهم‌ترین اقدامی است که قبل از ثبت برند و یا باید انجام دهید. مهم‌ترین فایده استعلام برند بصورت تخصصی، صرفه‌جویی در وقت و هزینه است. زیرا پیش از هر اقدامی برای ثبت برند، باید مطمئن شوید که کسی پیش از شما، با نام پیشنهادی شما، برندی ثبت نکرده است.

یکی از ابتدایی‌ترین و ضروری‌ترین اقداماتی که در فرآیند ثبت برند و راه‌اندازی کسب و کار باید انجام دهید، استعلام برند است. زیرا اگر بدون بررسی برندهای تجاری ثبت‌شده، اقدام به ثبت برند کنید، این احتمال وجود دارد که نام پیشنهادی شما از قبل توسط کسب و کار دیگری انتخاب و ثبت شده باشد. احتمالاً از این واقعیت اطلاع دارید که انتخاب برند تجاری منحصر به فرد، به تمایز کسب و کار شما کمک می‌کند و امکان سوء استفاده دیگران از برند شما را از بین می‌برد.

اگر نام تجاری یا علامت تجاری مورد نظر توسط شخص دیگری ثبت شده باشد، فرد یا شرکت دیگری نمی تواند آن را در طبقه دیگری از، ثبت کند. با این حال، ممکن است شخصی بتواند نامی که در یک طبقه خاص ثبت شده را طبقه دیگری به ثبت برساند. به عنوان مثال شخصی نام را فقط در طبقه 25 یعنی طبقه البسه و پوشاک ثبت کرده باشد، با این حال شخص دیگری میتواند این نام در طبقه 2 که حوزه فعالیت و شرح آن مشابه طبقه 25 نیست به ثبت برساند.

از مهمترین نکته هایی که باید در حین فرآیند ثبت برند به آن توجه داشت این است که شما بتوانید برند خود را به طوری به ثبت برسانید که شخص دیگری نتواند نامی مشابه نام برند شما با عنوان “مشابه اما متفاوت” به ثبت برساند.

ثبت برند

هر بازرگانی که محصول خود را به بازار عرضه می کند می تواند برای محصول خود ثبت برند مخصوصی نماید. به این طریق که باید برند مزبور را طبق قانون در اداره ی ثبت شرکت ها و علائم و اختراعات به ثبت رساند.برای همین منظور ماده ی 2 قانون ثبت علائم و اختراعات مقرر داشته است که: «حق استعمال انحصاری برند فقط برای کسی شناخته خواهد شد که علامت خود را به ثبت رساند.» .برای ثبت برند شخصی لازم است که کلیه ی مدارک لازم قانونی فراهم باشد و با رعایت کامل مقررات، مراحل قانونی ثبت برند طی شده باشد.

نکات مهم در قوانین ثبت برند

در ثبت برند نکات مهمی وجود دارد و هر شخص که تصمیم به ثبت نمودن برند دارد باید از این نکات آگاه باشد. یکی از مواردی که هر فرد باید آن را مدنظر قرار دهد تا درخواست ثبت برند تجاری اش مورد تأیید قرار بگیرد، رعایت باید و نبایدهای ثبت برند است که در صورت عدم رعایت این موارد، درخواستش از سوی اداره ثبت برند قابل قبول نخواهد بود.

Getting the necessary inquiries to choose a name

چه نیاز به داشتن ثبت برند حقوقی داریم؟

 • برند موجب تمایز کالا و خدمت شرکت ها نسبت به همدیگر می شود.
 • از طریق برند یک شرکت شناخته می شود.
 • موجب می شوند بازاریابی به سریعترین و سهل ترین وجه ممکن انجام گیرد.
 • باعث می شود هزینه های معرفی کالا یا خدمات به طور چشم گیری کاهش یابد.
 • روند تبلیغاتی کالا یا خدمات را آسان تر و هزینه مربوط به آن را کاهش می دهد.
 • کسب درآمدی جدید برای شرکت با واگذاری برند خود به سایر شرکت ها

خدمات ثبت برند

خدمات ثبت برند، اولین گام برای شروع هر فعالیت تجاری، انتخاب و ثبت برند (نام تجاری) آن جهت جلوگیری از کپی برداری رقبا می باشد. یکی از دلایلی که صاحبان سرمایه باید برای کسب و کار خود یک نام تجاری انتخاب کنند این است که محصولات و خدمات آن ها بتوانند توسط مشتریان شناخته و خریداری شوند. ثبت برند نیز می تواند مستقیما بر اعتبار هر نوع کسب و کاری اثر گذاشته و صاحب برند این امکان را خواهد داشت تا توسط دولت حمایت شده و مشتریان بیشتری را به سمت برند خود جذب نماید.

از دیگر دلایل ثبت برند این است که صاحب برندی انحصار یک نام تجاری را در اختیار خود گرفته و به رقبای خود اجازه کپی و استفاده از آن را نخواهد داد. در واقع، زمانی برندها دارای ارزش مالی می شوند که اصول و قواعدی در رابطه با ثبت آن ها (مانند انتخاب نام یکتا، ارائه کالاها و خدمات سودآور و تبلیغات موثر) رعایت شوند.

استعلام آنلاین برند قبل از ثبت

با توجه به تحول های دیجیتال بوجود آمده در سامانه های دولتی و ایجاد دولت الکترونیک در سال اخیر، سامانه های اداره ثبت و اداره مالکیت معنوی آنلاین شده و تبدیل شده به سامانه هوشمند جستجوی علائم تجاری در ایران، با وجود این سامانه های هوشمند کار افرادی که نیاز به ثبت برند دارند بسیار آسان شده، در گذشته که سامانه های دولتی بروز نبود راهی برای استعلام برند های ثبت شده وجود نداشت شما باید درخواست ثبت برند خود را به اداره ارسال می کردید و کارشناسان اداره پس از بررسی های لازمه یا برند شما را به دلیل اینکه قبلا توسط شخص دیگری به ثبت رسیده رد می کردند یا اگر برند قبلا به ثبت نرسیده بود تایید میشد و برای شما به ثبت میرسد.

استعلام آنلاین برند های ثبت شده: سامانه هایی برای استعلام آنلاین برند های ثبت شده بوجود آمده که در آن شما میتوانید نام مورد نظر خود را در کادر های مشخص شده وارد کرده، و در مرحله بعدی طبقه مدنظر فعالیت خود را وارد کنید. با وارد اطلاعات مورد نیاز، سامانه در بین کل اطلاعات برند های ثبت شده با اطلاعات بروز (برند هایی که منقضی شده است را در نظر نخواهد گرفت) نام درخواستی شما را جستجو میکند و اگر آن نام در آن طبقه که شما انتخاب کرده اید ثبت شده باشد به شما اخطار خواهد داد، در این بخش شما میتوانید نام های مشابه نام درخواستی خود را مشاهده کنید.

توجه داشته باشید که اگر نام درخواستی شما در طبقه دیگری به ثبت رسیده باشد سامانه آن را به شما نمایش خواهد داد و شما نمیتوانید دقیقا نامی که در یک طبقه به ثبت رسیده را در همان طبقه به ثبت برسانید.

مزایای استعلام برند

قبل از ثبت برند، باید اقدامات لازم را برای استعلام برند، انجام دهید. از مهم‌ترین مزیت‌هایی که استعلام برند برایتان به همراه دارد، صرفه‌جویی در زمان و هزینه است. در ادامه به سایر مزایای استعلام برند اشاره خواهیم کرد:

 • در صورتیکه قبل از ثبت برند، استعلام نگیرید، چنانچه از قبل برندی مشابه برند پیشنهادی شما ثبت شده باشد، با در خواست ثبت برندتان موافقت نخواهد شد. بنابراین با استعلام برند، باعث صرفه جویی در وقت و هزینه میشود.
 • با استعلام برند از اینکه برندی مشابه و تکراری را ثبت کنید، پیشگیری خواهید کرد.
 • می تواند از رد شدن درخواست ثبت برند جلوگیری کند.
 • می تواند از نقض حقوق مالکیت معنوی جلوگیری کند.
 • ثبت برند راهی برای تمایز کسب و کار شماست. با استعلام برند به منحصر به فرد بودن، تمایز و شناسایی هرچه بیشتر محصولات خود در بازار، کمک می‌کنید.
 • با ثبت برند منحصر به فرد، از حفاظت قانونی برخوردار خواهید شد. استعلام برند به ثبت برندی متمایز و منحصر به فرد کمک می‌کند. با ثبت برند تجاری خود می‌توانید از سوء استفاده دیگران از برند تجاری‌تان پیشگیری کنید. چنانچه کسی با نام برند شما فعالیت کند، می‌توانید از وی شکایت کنید.

نحوه استعلام برند سایت مالکیت معنوی و اداره ثبت

برای استعلام برند می‌توانید از دو روش استفاده کنید که در این قسمت به شرح این دو روش خواهیم پرداخت:

 1. در روش اول می‌توانید با مراجعه به سایت سامانه اداره مالکیت معنوی به آدرس از برند خود استعلام بگیرید. در مرحله اول، در کادر «عنوان علامت»، نام برند پیشنهادی خود را وارد کنید. سپس در کادر «طبقه بندی کالا»، طبقه کالای خود را انتخاب کنید.
 • لازم به ذکر است در استعلام برند، طبقه‌بندی، مقوله بسیار مهمی است. زیرا قبل از ثبت برند کالا، ابتدا باید بررسی کنید که کالای شما در کدام طبقه‌بندی قرار می‌گیرد. در پایین کادر طبقه‌بندی کالا، گزینه‌ای به نام «مشاهده طبقه‌بندی کالا» وجود دارد که با کلیک بر روی آن، لیست طبقه‌بندی‌ها و کالاهای مربوط به هر طبقه، نمایش داده می‌شود.
 • سپس در پایین صفحه، کد امنیتی را در کادر مربوطه وارد کرده و گزینه جستجو را انتخاب کنید. در این مرحله تمامی برندهایی که اسمی یکسان یا مشابه با برند شما دارند، نمایش داده می‌شوند. با کلیک روی برندهای نمایش داده شده، از طبقه‌بندی و نوع کالای مرتبط با برند ثبت شده آگاه خواهید شد.

لازم به ذکر است برخی برندها هستند که هنوز با درخواست ثبتشان موافقت نشده و در کمیسیون در حال بررسی هستند. تنها از طریق سایت روزنامه رسمی می‌توانید از وجود چنین برندهایی، آگاه شوید.

برای ثبت برند کدام اسامی را نمی‌توانیم انتخاب کنیم؟

یکی از نکات مهمی که ممکن است از آن اطلاع نداشته باشید، این است که هر اسمی را نمی‌توانید برای برندتان انتخاب کنید. اسامی مورد نظر برای اینکه تایید شوند، باید دارای چند شرط اساسی باشند که در ادامه به معرفی این شرایط خواهیم پرداخت:

 • اسم برند نباید جز اسامی عام و کلی باشد.
 • اسم برند نباید از اسامی مقدس و متبرکه باشد. مثلاً هیچگاه نمی‌توانید اسامی‌ای مانند کعبه یا پیامبر را برای برندتان انتخاب کنید.
 • اسامی‌ای که در واج‌آرایی و تلفظ، بسیار شبیه برندهای ثبت شده هستند، به طوری که ممکن است افراد را به اشتباه می اندازند.
 • اسامی‌ای که برخلاف موازین شرعی و عرفی هستند و نیز نام‌هایی که مستهجن یا بی‌معنا هستند.

نکات مهم و کلیدی در استعلام برند

 1. جستجوی برند از طریق سامانه ممکن است کار ساده‌ای به نظر برسد. اما ریزه‌کاری‌هایی دارد که در اثر تجربه و آزمون و خطاهای بسیار می‌توان به آن مسلط شد. برای مثال برای استعلام برند، علاوه بر نام برند پیشنهادی، کلمات هم‌معنی و معادل لاتین نام پیشنهادی را نیز باید جستجو کنید. مثلاً اگر می‌خواهید نام برند تجاری خود را بینا بگذارید، باید کلمات مشابهی که حروف یکسانی با بینا دارند، مانند تینا، دینا، مینا و… را هم جستجو کنید.
 2. یکی از نکاتی که در استعلام برند باید در نظر بگیرید این است که استعلام برند برخی طبقه‌بندی‌ها، به دلیل حجم بالای تقاضا، دشوارتر است. برای مثال تقاضا برای کالاها و محصولاتی مانند مواد غذایی (برنج، چای و…)، مواد نوشیدنی، لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم خانگی و… بالا است، اما برای محصولات مرتبط با موسیقی یا سیگار یا مهمات، تقاضای بالایی وجود ندارد، زیرا دریافت مجوز در این زمینه‌ها، دشوار است و شرایط خاصی دارد.
 3. لازم به ذکر است در سامانه استعلام برند، فقط برندهایی که ثبت شده‌اند، نمایش داده می‌شوند. در حالیکه برخی برندها اعتراضی‌اند یا برخی دیگر از برندها هستند که در کمیسیون در حال بررسی‌اند. این قبیل برندها در هنگام استعلام برند،  نمایش داده نمی‌شوند. یکی از راه‌هایی که می‌توان از وجود چنین برندهایی با خبر شد، جستجوی برند در سایت روزنامه رسمی است.
 4. در استعلام برند، علاوه بر طبقه‌بندی، باید نوع کالای مربوط به هر طبقه را نیز بررسی کنید. از نظر اداره ثبت، برخی کالاها با هم سنخیت دارند و امکان ثبت برند مشابه برایشان وجود ندارد. مثلاً چنانچه بخواهید برای محصولی مانند مربا، برند ثبت کنید و در همان طبقه، برای محصولی مانند کمپوت، با همان نام پیشنهادی شما، برند ثبت شده باشد، درخواستتان رد خواهد شد.
دکمه بازگشت به بالا