برترین های کسب و کارعلمی و پزشکی

دمای جکوزی در تابستان چقدر باید باشد؟

بهترین دما آب برای استخر و جکوزی

معمولا وقتی به دنبال جواب یک سوالی می گردیم ، از همسایه گرفته تا فروشگاه سر کوچه و اینترنت هر کدام جواب های متفاوتی را ارائه می دهند. گاهی اوقات هم نظرات آن ها با هم در تضاد است. پس به چه کسی می توان اعتماد کرد؟ الان یکبار برای همیشه می خواهیم به سوال دما استاندارد آب استخر چقدر است پاسخ دهیم. با تحقیقات فراوان باید بگوییم که جواب تنها یک عدد نیست و بسته به علایق ، شرایط و عوامل مختلف می تواند دما متفاوت باشد. تنها مساله دانستن این است که کدام یک از این عوامل برای شما قابل ‌استفاده هستند تا شما بتوانید بهترین را انتخاب کنید.

چرا دما آب استخر شنا مهم است ؟

آیا تا به حال به یک استخر شنا خوب و خنک در یک روز فوق‌ العاده گرم شیرجه زده اید؟ مطمئنا با یک شوک و ضربه به سیستم بدنتان مواجه خواهید شد. یا شاید شما وارد استخر شده اید و احساس کردید که در یک روز داغ حمام گرم می‌ گیرید. این هم اصلا جالب نیست. به طور کلی رایج ‌ترین دما آب برای یک استخر خانگی و زیردوشی مورد استفاده برای اوقات فراغت، بین 26 تا 28 درجه سانتی گراد است.

اما مهم است بدانید که برخی از دماها می ‌تواند برای برخی افراد و گروه های حساس خطرناک باشد و باعث می‌شود که استخر شما در برابر آلاینده‌ها آسیب‌ پذیر باشد و برخی دیگر از درجه ها برای برخی فعالیت های ورزشی مناسب تر هستند. همه اینها بستگی به این دارد که چه کسی از استخر شما استفاده می ‌کند و برای چه چیزی. اگر استخر شما جایی برای خانواده و دوستان زیادی در طول تابستان باشد، شما باید سن شناگران را در نظر بگیرید. ببینید بیشترین افرادی که می خواهند از استخر استفاده نمایند در چه رده سنی خواهند بود؟

مناسب ترین دما آب استخر برای آموزش به کودکان

آکادمی پزشکان اطفال آمریکا آموزش شنا را برای کودکانی که از سن چهار سالگی شروع می ‌کنند توصیه می ‌کند. و سازمان صلیب‌ سرخ بهترین دما آب استخر برای آموزش شنا به کودکان را 29 درجه سانتی گراد می داند. این بدین معنی است که بدن خود را در محیط جدید راحت کنترل نمایید تا عضلات خود را گرم و آزاد نگه دارید و از هر گونه مشکلات تنفسی و اسپاسم عضلات که از آب سرد ناشی می ‌شود جلوگیری کنید.

در حالی که شما ممکن است در استخر خود آموزش شنا رسمی ارائه نکنید، اگر می‌ خواهید به یک کودک نوجوان یاد دهید که شنا کند، دمای استخر را حداقل در زمانی که این فعالیت در حال رخ دادن است، در نظر بگیرید. دقت کنید که تنها آموزش شنا به کودکان نمی تواند از غرق شدن آن ها جلوگیری کند و در زمان استفاده از استخر حتما مراقبت آن باشید تا اتفاقات تلخی رقم نخوردو

بهترین دما آب استخر برای سالمندان

همانطور که در حال طی کردن زندگی هستیم، بدن ما نسبت به تغییرات شدید دما، نسبت به گرما و هم سرما آسیب پذیری کمتری خواهد داشت. مثلا استخری که آب خیلی گرم و یا خیلی سرد دارد نمی تواند برای بزرگسالان آزاردهنده باشد ، ولی می تواند برای سلامتی آن ها مضر باشد. زمانی که سالمندان در اوقات فراغت می خواهند از استخر استفاده ‌کنند، دما مناسب بین 30 تا 31 درجه سانتی گراد می باشد.

ورزش ‌های آبی می‌ تواند به ویژه برای افراد مبتلا به ورم مفاصل مفید باشد. شناوری در آب به معنای فشار کم ‌تر بر روی مفاصل و خطر کمتر از افتادن در هنگام ورزش است. اگر کسی که آرتروز داشته باشد سالمند یا غیر آن و از استخر شما استفاده می کند، در دماهای بین 29 تا 31 درجه سانتی گراد راحت ‌تر خواهد بود. انجام حرکات ورزشی در دما کمی بالاتر مثلا تا 32 درجه موثرتر خواهد بود.

مناسب ترین دما استخر برای ورزش کردن

با داشتن استخر شنا لازم نیست شما به ورزش های سنگین بپردازید و شنا کردن همچون تمرینات کامل بدنسازی است و فواید متعددی برای سلامتی دارد:

  • سلامت قلبی و عروقی
  • تسکین کننده درد
  • فشار خون کم ‌تر
  • بهبود وضعیت روحی، به ویژه در طول زمستان
  • عمر طولانی ‌تر
  • افزایش ظرفیت ریه

برای شنا و ایروبیک، دمای توصیه ‌شده، دامنه استاندارد 26 تا 28 درجه است. بنابراین شما می‌ توانید فواید سلامتی زیادی بدون نیاز به تنظیم دمای زیاد داشته باشید.

بهترین دما استاندارد برای جکوزی

اگر شما به طور معمول دما آب استخر خود را در حدود 26 درجه سانتی گراد نگه می دارید، گرم کردن می ‌تواند کمی فشار روی گرم‌ کن استخر (و قبض برق شما) برای بالا آوردن دما آب به 90 درجه فارنهایت (۳۲ درجه سانتی گراد)، یا حتی فقط ۸۴ درجه فارنهایت (۲۹ درجه سانتی گراد) برای آموزش یک کودک، یک مهمان سالمند، یا کسی با ورم مفاصل مواجه است ،ایجاد کند.  اگر شخصی از افراد خانواده شما به آرتروز مبتلا است و یا سن بالایی دارد حتما به فکر ساخت جکوزی در کنار استخر شنا خود باشید.

دمای استاندارد آب جکوزی

دمای استاندارد آب جکوزی آب گرم باید بین ۳۶ تا ۴۰ درجه سانتیگراد باشد. به طور کلی کیفیت آب جکوزی در دمای و بهره برداری آب استخر تاثیر گذار است. در بهره برداري و استفاده از استخرهاي شنا حفظ سلامتي شناگران حائز اهميت است چرا كه اضافه شدن موادي نظير چربي، عرق و ساير ترشحات بدن به آب كه ممكن است حاوي ميكروارگانيسمهاي بيماريزا باشند، باعث آلودگي آب استخرها و جکوزی شده و عدم وجود گندزدا در غلظت مناسب ميتواند زمينه ساز شيوع بيماريهاي عفوني گردد.

در اين خصوص معيارهاي بهداشتي براي جکوزی ها تدوين شده است كه از آن جمله ميتوان ميزان كدورت آب، درجه حرارت، كلر باقيمانده و pH  و نيز شاخصهاي ميكروبي نظير گروه باكترهاي كليفرم، سودوموناس آئروژينوزا، استافيلوكوك اورئوس، شمارش بشقابي هتروتروفيك   HPCو غيره را نام برد.

در استخرهاي شنا و جکوزی ها علاوه بر احتمال بلع آب آلوده توسط شناگران، چشم، گوش و مجاري تنفسي نيز به طور مستقيم با آب در تماس هستند و در صورت كافينبودن مراحل تصفيه آب استخر، علاوه بر مسموميتهاي گوارشي، امكان ابتلاي شناگران به بيماريهاي پوستي، عفونت چشم، گوش و دستگاه تنفس نيز وجود دارد. بنابراين انجام آزمونهاي ميكروبيولوژي آب استخر شنا براي تعيين كيفيت بهداشتي آب ضروري است.

سودوموناس آئروژينوزا باكتري گرم منفي، ميله اي شكل، متحرك، كاتالاز مثبت و هوازي است كه در دمای استاندارد آب جکوزی یعنی حدود ۳۷ درجه سانتيگراد و در پی اچ 8.5تا 8به خوبي رشد ميكند. اين باكتري گستردگي زيادي در محيطهاي طبيعي داشته و بيماريزاي فرصت طلب محسوب ميشود.

سودوموناس آئروژينوزا بخشي از فلور طبيعي گلو، غشاهاي مخاطي و پوست بدن انسان بوده و از آنجاييكه در محيطهاي گرم و مرطوب بخوبي رشد و تكثير مييابد، در مكانهايي نظير استخرها و چشمه هاي آبگرم نيز كه در تماس مداوم با پوست  و ترشحات بدن ميباشند رشد كرده و براي شناگران ايجاد مشكلات بهداشتي از جمله التهاب و عفونتهاي پوستي مي نمايد.

همچنين در ايالات متحده بيشترين بيماريهاي مرتبط با چشمه هاي آب گرم معدني و جکوزی ها كه به عنوان استخرهاي تفريحي استفاده ميشدند، التهاب و عفونتهاي پوستي ناشي از سودوموناس آئروژينوزا بوده است، بهگونهاي كه در بين سالهاي

1985تا 48 ،1994مورد شيوع بيماريهاي پوستي ناشي از اين باكتري در 951استخر آب گرم گزارش شده است.

يكي از شاخصهاي مهم در رابطه با دمای استاندارد آب جکوزی ها که مطرح ميباشد و نظر به عدم وجود كنترل بر روي اين ميكروارگانيسم در جکوزی ها، باعث افزایش بیماری های می گردد.

مرجع مقاله: فرس کالا

دکمه بازگشت به بالا