برترین های کسب و کارعمومی

رید کنترلر چیست؟

رید کنترلر در واقع به عنوان سخت افزار و نرم افزاری شناخته می شود، که برای مدیریت هارد دسیک HDD یا SDD در کامپیوتر یا سرورها کارایی بالا دارد. هاردها می توانند با نظارت رید کنترلرها به صورت یک سخت افزار منطقی به کار خود ادامه دهند. یک رید کنترلر را می توان مفهمومی بین سیستم عامل و درایوهای سخت افزاری نامید. رید کنترلر سرور توانایی معرفی گروهی از سخت افزارها را به عنوان یک سخت افزار واحد دارد. رید کنترلر به عنوان راه حلی برای حفاظت از داده ها می باشد، که قابلیت دسترسی به چند کپی از یک داده در دستگاه های فیزیکی مختلف را دارد.

این کنترلرها دارای کارایی بیشتر وتوانایی  محفاظت زیاد از داده ها را در مقابل حمله های احتمالی را برعهده دارند. در سخت افزاری که براساس رید ساخته می شود، یک کنترلر رید فیزیکی برای مدیریت آرایه ای از رید، قابل استفاده است. کنترلر به شکل یک کارت pcl قابل ارائه است و از دستگاههای sata و SAS پشتیبانی خواهد کرد.

انواع رید کنترلر اچ پی

رید کنترلر اچ پی از موفق ترین رید کنترلر ها می باشد، که می تواند از اطلاعات در برابرحملات احتمالی محافظت کند و همچنین از امنیت بالایی برخوردار باشد. رید های 0، 1، 2، 3، 4، 5، 10، 50 و 60 قابلیت نصب در رید کنترلرهای HPE را دارند. از نمونه انتخاب های برتربرای انتخاب رید کنترلر محسوب می شوند. مدل های مختلفی از رید هاردیسک موجود است، که این مدل از صفر شروع می شوند و تا عدد 6 ادامه خواهند یافت. ریدهای ترکیبی نیز هم مانند  10 , 50 و 60 است.

هر عدد در واقع نشان دهنده نوع رید می باشد.  رید 0 Striping را می توان بهترین نوع رید از لحاظ سرعت در نظر گرفت. این رید که stripe volume نیز نامیده می شود و اطلاعات را به صورت بلوک های خطی بر روی هاردها خواهد نوشت. این نوع رید به وسیله ی تمامی رید کنترلرهای سرور اچ پی قابلیت پشتیبانی داشته و ارزان ترین نوع رید محسوب می شد.

رید کنترلر سرور اچ پی

رید کنترلرهای سرور اچ پی از از مزایای مختلفی برخوردار بوده، که مهم ترین آنها مقاومت بالای آنها در برابر حملات به استوریج و اطلاعات است. آنها می توانند به طور همزمان در دوحال HBA و RAID، Read-ahead caching، مورد استفاده قرار بگیرند. از دیگر موارد تائید اطلاعات و سپس نوشتن آن روی دیسک (Write-back caching)، ECC می باشد و امکان بستن رید 0، 1، 2، 3، 4، 5، 10، 50 و 60 می باشد.

وظایف رید کنترلر اچ پی

رید کنترلر دارای وظایفی مانند مدیریت اطلاعات ورودی و خروجی درایو سرور را داشته و می تواند اطلاعات، دستور نوع ذخیره سازی خود را از رید کنترلر دریافت کند و با توجه به تنظیمات رید بندی در درایو عملیات ذخیره یا حذف را انجام دهد. از وظایف کلی رید کنترلرها می توان به موارد زیر اشاره کرد. نظارت روی فعالیت I/O- پیش‌بینی ایرادهای سیستم- اصلاح اشکالات- انجام بازیابی به صورت خودکار- مدیریت خطا – محافظت در برابر خرابی- از آنجایی که انتقال اطلاعات بین سرور و ذخیره ساز خارجی و کنترلرهای HPE Smart Array بدون وقفه اتفاق می افتد. رید کنترلر به منظور آن که بهترین عملکرد را در رید بتواند داشته باشد، از پردازنده و کش و درایو بهره مند می باشد.

بین کنترلرو هارد sas و sata هماهنگی وجود داشته و در نتیجه باعث کاهش نرخ خطا و نیز احتمال از دست رفتن داده ها خواهد شد. کنترل سیستم رید به واسطه موتور رید کنترلر که از دارای چند پردازنده و هسته بوده قابل اجرا می باشد. به کمک این موتور چند هسته ای در  Smart Array امکان پردازش چند دستور به صورت همزمان وجود دارد و به وسیله همان موتور وظیفه مدیریت سیستم رید را دارد. فرکانس این پردازنده به صورتی تعبیه شده در کنترلر وجود داشته و به اختصار ROC یعنی RAID-on-Chip می باشد. کنترلرهای RAID  کار محافظت از اطلاعات و خاصیت  Redundancy  را با مجازی‌سازی درایوها به گروه‌های مستقل را انجام می دهند. همچنین به کمک برنامه Smart Array  درخواست‌های سطح بالای read/write به یک فرمان برای RAID Array  تبدیل می سازند. نرم‌افزار RAID وظیفه مدیریت درایوهای منطقی بدون سیستم عامل را بر عهده می گیرد. بخشی از منابع سرور در اختیار این نرم‌افزار بوده و روی کارایی بسیار تاثیر گذار است.

باتری رید کنترلر

اگر شما جز کسانی هستید که تجربه نوسانات و قطعی برق را دارید و همواره نگران از دست رفتن اطلاعات مانند محتویات حافظه در کارت رید می باشید به طور قطعی می توان گفت که شما به باتری رید کنترلر سرور احتیاج دارید. شایان ذکر است که اگز جز کسانی هستید، که از یک کنترلر نرم افزاری HBA یا RAID فاقد بافر کش استفاده می کنید عملا نیازی به اطلاعات کامل در زمینه باتری رید کنترلر ندارید. اما اگر جز کاربرانی هستید که با کنترلر RAID سخت‌افزاری مانند HPE Smart Array P840 FBWC یا Intel RS3DC080 کار خواهید داشت، نکات زیر برای شما بسیار مفید خواهد بود.

کلمه RAID، مخفف Redundant Array of Independent Disks است و معنای پشتیبان دیسک های جداگانه مستقل) یا پیکربندی هاردیسک می باشد. می توان گفت که باتری رید کنترلر نوعی فناوری مجازی سازی اطلاعات بوده  و کار ذخیره سازی آن روی درایو سخت افزاری یا نرم افزاری صورت می گیرد. در نتیجه باتری رید کنترلر هم مانند باتری بایوس بر روی مادربرد معمولی عمل خواهد کرد و در واقع وظیفه ذخیره اطلاعات و تنظیمات را برعهده می گیرد.

برای مثال در فرایند Pending write و Completed write ممکن است سرور به هر دلیلی خاموش شود، در این حالت امکان داشته دیتا به طور کامل نوشته شده نشده و اگرانجام پذیرفته ناقص است. برای برطرف کردن این مشکل رید کنترلر حافظه کش را فعال نگه داشته تا سرور بدون مشکل کار کند. وقتی سرور روشن شود قبل از شروع فعالیت دیسک، باتری رید کنترلر کلیه دیتاهای را به حالت pending قرار دارد را جمع آوری کرده و روی دیسک بازنویسی خواهد کرد. سپس یک سیگنال را به سرورارسال می کند و دیسک را آماده استفاده می کند.

خرید رید کنترلر سرور

برای خرید این محصول بی نظیرمی توانید با کارشناسان ما در تجهیزات شبکه فیدار مشورت های لازم را انجام دهید و سپس این محصول کاربردی را با ضمانت و گارانتی معتبر با ویژگی های سودمند فوق از ما خریداری نمایید.

دکمه بازگشت به بالا