عمومیبرترین های کسب و کار

راهبند پارکینگی دو تکه یا راهبند اتوماتیک تاشو چیست؟

آشنایی با راهبند پارکینگی دو تکه یا راهبند اتوماتیک تاشو و کاربردهای آن

راهبند اتوماتیک تاشو در قسمت بوم یا بازو از دو قسمت تشکیل شده است. راهبند ساده، بازوی یک تکه دارد اما راهبند مفصلی بازوی دو تکه. راهبندهای معمولی یا یک تکه در زمان باز کردن مسیر تردد خودروها به این شکل عمل می‌کنند که بازو یا بوم که در ابتدا موازی با سطح افق است به کمک موتورالکترومکانیک یا هیدرولیک شروع به بالا رفتن می‌کند. این حرکت به نحوی است که زاویه آنها با افق بیشتر شده تا به 90 درجه برسد یا حتی ممکن است بسته به تنظیمات و عرض محل عبور در زاویه‌ای کمتر از 90 درجه متوقف شوند و خودرو بتواند از زیر آنها عبور کند.

راهبند پارکینگی (راهبند میله‌ای تاشو) هم تقریبا به همین شکل عمل می‌کنند با این تفاوت که همزمان با بلندشدن بخشی از بوم که به پایه نزدیک‌تر است، بخش دوم نیز در جهت عکس شروع به حرکت می‌کند و به سمت زمین خم می‌شود تا موازی سطح زمین باقی بماند. زمانی که بوم به اندازه کافی بالا رفت تا خودروها بتوانند از زیر آن عبور کنند، حرکت متوقف شده و پس از آن هم دوباره بوم سرجای خود بازمی‌گردد و دو تکه بازو در راهبند پارکینگی در امتداد یکدیگر خواهند بود.

راهبند اتوماتیک تاشو در چه مکان‌هایی استفاده می‌شود؟

از راهبندهای پارکینگی می‌توان برای کنترل تردد و ایجاد نظم در همه محوطه‌های پارکینگی استفاده کرد و از مدل تاشو این راهبندها هم می‌توان در همه محوطه‌های پارکینگی که سقف آنها ارتفاع خاصی دارد استفاده کرد. همه پارکینگ‌ها در محوطه باز نیستند، پارکینگ‌ مجتمع‌ها و بخش‌های مختلف پارکینگ‌های طبقاتی که تردد آنها نیاز به کنترل دارد از این نوع راهبند استفاده می‌کنند.

راهبند اتوماتیک تاشو پاسارگاد برای دو اندازه از ارتفاع سقف تنظیم شده‌اند: تا 2 متر و تا 3 متر.

انواع راهبندهای پارکینگی و راهبند بازویی به دلیل شکل و ساختاری که دارند برای کنترل تردد و نظم بخشی به تردد خودروها به‌کار می‌روند و توان متوقف کردن خودرو و سد معبر کلی را ندارند. یعنی اگر خودرویی قصد ورود غیرمجاز به محلی که از این راهبند استفاده می‌کند را داشته باشد به راحتی می‌تواند از آن عبور کند بدون اینکه صدمه جدی به خودرو وارد شود. پس برای مکان‌هایی که به امنیت بالایی نیاز دارند نمی‌توان از این راهبند استفاده کرد. در این موارد باید از گیت‌های ضدانتحاری (ضد تروریستی) استفاده شود.

تجهیزاتی که به راهبند متصل می‌شوند مانند انواع دستگاه‌های اسکن و پلاک‌خوان می‌توانند اطلاعات کاملی از فرآیند تردد ثبت و نگهداری کنند. به این ترتیب نظارت لحظه‌ای ومدیریت تردد خودروها تسهیل می‌شود و مدیران ساختمان‌ها می‌توانند از تردد افراد مختلف و مدت زمان حضور آنها اطلاعات لازم را کسب کنند.

طول راهبند اتوماتیک تاشو

بوم‌های‌ راهبند بازویی تاشو تا حداکثر 5 متر طول دارند که به خاطر تلسکوپی بودن بوم می‌توان اندازه‌های آن را بسته به نیاز و توان نیروی محرک موتور راهبند، کم و زیاد کرد.

اجزای راهبند پارکینگی

راهبند پارکینگی از سه بخش عمده تشکیل شده است. پایه، بازو یا بوم و نیروی محرک.

پایه راهبند پارکینگی:

علاوه بر شکل و ابعاد ظاهری، در زیر زمین هم نیاز به تمهیداتی دارد. برای نصب و راه‌اندازی آن باید تا 50 سانتیمتر حفاری کرد و فنداسیونی که برای آن در نظر گرفته شده را پیاده کرد. برای انجام این کار دستورالعملی وجود دارد.

بوم راهبند:

بوم راهبند که به آن بازو هم گفته می‌شود، می‌تواند طول های مختلفی داشته باشد. بوم‌های شرکت پاسارگاد  4 تا 6 مترو بوده و تلسکوپی هستند. تلسکوپی بودن بوم به این معناست که راهبند تلسکوپی قابلیت تنظیم اندازه هم دارد و می‌توان آن را بلندتر یا کوتاه‌تر از اندازه اولیه کرد. (طول راهبند مفصلی پاسارگاد  به دلیل سیستم عملکردی حداکثر 5 متر خواهد بود.)

نیروی محرک راهبند:

نیروی محرک راهبند پارکینگی ممکن است دستی باشد و در حالت اتوماتیک با موتور هیدرولیک یا موتور الکترومکانیک عمل می‌کند. موتور راهبندهای بومدار شرکت پاسارگاد  از نوع الکترومکانیک هستند. این موتورها برخلاف نوع هیدرولیک در دماهای پایین و بالا به خوبی عمل می‌کنند و با تغییرات دما دچار تغییر عملکرد نمی‌شوند.

انواع راهبندهای پارکینگی

راهبندهای پارکینگی بسته به عوامل زیادی در چند نوع و تقسیم بندی ظاهر می‌شوند.  این راهبندها بسته به شکل ساختاری بوم، به یک تکه و دو تکه یا خم شو تقسیم می‌شوند. بسته به نوع عملکرد موتور، راهبندهای میله‌ای به هیدرولیک و الکترومکانیک و نوع دستی که فاقد موتور است، تقسیم می‌شوند. بسته به میزان تردد به راهبندهای تردد محدود و نامحدود یا اقتصادی و فول امکانات تقسیم می‌شوند.

مزایای استفاده از راهبندهای پارکینگی پاسارگاد

 • راهبند اتوماتیک تاشو شرکت پاسارگاد می‌توانند در کنار تجهیزات دیگر، به مدیریت و نظارت بر تردد مکان‌های مورد نظر کمک کنند.
 • امکان حفر و انجام عملیات فنداسیون توسط خریداران قابل اجراست که باعث پایین آمدن هزینه تمام شده برای آنها می‌شود.
 • راهبندهای شرکت پاسارگاد تلسکوپی هستند و به این ترتیب می‌توان طول آنها را تا اندازه‌ای تغییر داد.
 • راهبندهای شرکت پاسارگاد سنسورهایی برای جلوگیری از برخورد میله به خودرو دارند.
 • بر روی بخش تلسکوپی یا بوم، ال ای دی وجود دارد که در شب مشخص بوده و برای خودروها قابل تشخیص است.
 • راهبند مفصلی چون دارای رله و ویگند هستند نیاز به اپراتور ندارند و راهبند کاملا اتوماتیک عمل می‌کند.
 • تجهیزات جانبی راهبندها برای خریداران قابل انتخاب است به شکلی که هر کدام هزینه جداگانه دارند و لازم نیست تجهیزات غیرضروری خریداری شود.
 • در صورتیکه در محل نصب راهبند از سیستم‌های نرم‌افزارهایی غیر از نرم‌افزارهای شرکت پاسارگاد استفاده شود و سازندگان آن سیستم‌های نرم افزاری همکاری لازم را با پاسارگاد  داشته باشند، در شرکت مادکتو برای خریداران، وب سرویس مخصوص نوشته خواهد شد و راهبند قابلیت اتصال به نرم‌افزارهای دیگر را هم خواهد داشت.
 • نصب و راه‌اندازی راهبند اتوماتیک تاشو به طور کامل توسط کارشناسان انجام می‌شود و همچنین آموزش‌های لازم به افراد معرفی شده کارفرما داده خواهد شد.

قبل از انتخاب و خرید راهبند اتوماتیک تاشو مناسب برای هر محل، بهتر است تا تحقیق و بررسی‌های لازم برای تصمیم‌گیری درست انجام شود. این بررسی‌ها از طرق مختلفی ممکن می‌شوند. حضور در شعب فروش، دریافت کاتالوگ‌ها و دفترچه‌ها، بررسی از طریق وب سایت و رسانه‌های مختلف و برقراری ارتباط با مراکز فروش، از جمله راه‌های اصلی در جمع‌آوری اطلاعات برای تصمیم‌گیری درست هستند. یکی از بهترین راه‌های بررسی شرایط راهبندها و مخصوصا راهبند مفصلی، مشاوره با کارشناسان فروش است. کارشناسان و مشاوران شرکت پاسارگاد همیشه آماده ارائه خدمات به خریداران محترم هستند.

نکات مهم و راهنما در خرید راهبند و گیت خودرو

راهبند وسیله ای است برای کنترل عبور و مرور خودروها به داخل مکارنهای عمومی و خصوصی,شهرک ها,ادارات و … اکر راهبند وجود نداشته باشد ,تردد خودروها بدون مجوز میتواند باعث هرج و مرج و نا امنی شود.راهبند های اتوماتیک با دو مکانیزم الکترومکانیک و هیدرولیک تولید شوند که هر کدام برای شرایط خاصی طراحی و تولید شده است.

راهبند الکترومکانیک برای تردد های کمتر و محدودتر تولید شده و قیمت آن ارزانتر است اما راهبند هیدرولیک برای تردد های بالا و نامحدود ساخته میشوند و قیمت انها زیاد است.

نکات مهم در خرید راهبند

برندهای مختلفی در راهبند اتوماتیک وجود دارد که برخی از آنها قدمت طولانی و خدمات و پشتیبانی خوبی دارند،راهبند های زیادی هم وجود دارد که تازه وارد بازار شده اند که اطلاعات دقیقی از کیفیت و خدمات آنها در دست نیست.این راهبندها ممکن است ظاهر زیبا و گول زننده ای داشته باشند ولی از لحاظ فنی و تکنولوژی بسیار ساده و بی کیفیت هستند و شمارا اذیت میکنند و فروشنده نیز ممکن است خدماتی به شما ندهد.

بنابراین در هنگام خرید راهبند اتوماتیک از برندهای سابقه دار خرید کنید تا به مشکل نخورید.به لوازم جانبی راهبند توجه کنید این که در پک راهبند چشمی ایمنی وجود دارد یا خیر و تعداد ریموت ها و کلید دستی را بافروشنده چک کنید.بعضی از راهبند های ایتالیایی در دوحالت نیم ست و تمام ست فروخته می شوند که تمام ست میتواند شامل قاب بدنه،پایه بوم،و چشمی ایمنی باشد.

اگر درمکانی که میخواهید راهبند نصب کنید نور کافی وجودندارد و احتمال برخورد خودرو و راهبند وجود دارد میتوان از راهبندهایی با بوم LED دار فابریک استفاده کنید،و یا خودتان بر روی بوم LED نواری نصب کنید.به هر حال بهتر است برای جلوگیری از برخورد خودرو به راهبند از LED استفاده کنید.

راهبندها در شکل های مختلفی در بازار وجود دارد که بر اساس نیاز خریداری میشود مثلا برای مکانهایی که طول درب ورودی بلند است راهبندهای بلند و دراز خریداری میشود و یا در مکانهایی که ورودی کوچکی دارند از راهبند های کوتاه استفاده میشود.و یا اگر ورودی ساختمان خیلی عریض و پهن باشد بایستی از دو عدد راهبند استفاده کرد که یکی در سمت چپ و دیگری در سمت راست نصب میشود و همزمان با یکدیگر توسط یک ریموت کنترل میشوند و بالا میروند.نوع دیگر از راهبند هم وجود دارد که برقی و خودکار نیست و فاقد میله است و به جای میله از زنجیر استفاده میشود

 انتخاب راهبند اتوماتیک و انواع راهبندها

انتخاب راهبند اتوماتیک با توجه به نوع کاربرد به راهبند : بازویی، راهبند ستونی (بولارد)، راهبند بلوکر، راهبند نیزه ای، راهبند کشویی، راهبند نفررو تقسیم بندی می گردد.

·         راهبند بازویی:

راهبند بازویی به دو دسته بازوی ساده و راهبند های بازو شکسته تقسیم بندی شده اند. این راهبندها برای مکان های پر تردد مانند پارکینگ های عمومی، مجتمع های تجاری اداری و مسکونی و فروشگاه ها با توجه به قیمت مناسب و سهولت نصب، قابلیت تردد بالا و عمر طولانی و بکار گیری بهترین قطعات و گارانتی طولانی بسیار مناسب است. انتخاب راهبند اتوماتیک

این نوع راهبند با توجه به ارتفاع ۱۱۷۰ میلی متری و فلاشر روی بدنه و روی بازو دید مناسبی را برای راننده ها ایجاد می کند.

این راهبند ها با طول های مختلف ۲ و ۳ و ۴ و ۶ متری عرضه می گردند.

·         راهبند بازو شکسته (تاشو):

از راهبند تاشو یا بازو شکسته برای مکانهایی که سقف دارند استفاده میشود و به دو صورت 90 درجه و 180 درجه تولید میشوند.

·         راهبندهای صفحه ای ( Road blocker )

این نوع از راهبندها شامل یک صفحه فولادی ضخیم می باشند که درون فنداسیون مخصوص به خود در داخل زمین کار گذاشته می شوند. هنگامی که بخواهید مسیر عبور را مسدود نمایید، یک سیستم محرک هیدرولیک و یا الکترومکانیک صفحه را به سمت بالا حرکت داده تا به صورت مانع در برابر عبور وسایل نقلیه قرار بگیرد و کل مسیر رعبور را ببندد.

با توجه به ضخامت بالای صفحه متحرک این نوع راهبند، نیروی های ناشی برخوردهای شدید را  به خوبی تحمل می کند. بنابراین می توان از آن در ورودی مراکز حساس نظامی و سیاسی به منظور جلوگیری از وقوع عملیات خرابکارانه و تروریستی استفاده نمود.

·         راهبند ستونی:

راهبند های ستونی بیشتر برای مکان هایی امنیتی کاربرد دارند و این نوع راهبندها در داخل زمین نصب می شوند و از زمین خارج می گردند، ظاهر زیبای این راهبند علاوه بر کاربرد امنیتی و نظامی برای مکان های که زیبایی در اولویت آنها است نیز کاربرد بسیار دارد. ضربه پذیری بدنه استیل چراغ دار و زیبای استحکام، قدرت بالا از خصوصیات این راهبند است این راهبند ها در طول و ارتفاع های مختلف عرضه می گردند.

·         راهبند ستونی بولارد

اجزای یک راهبند ستونی عبارتند از: سیستم محرک موجود در راهبند ستونی، سیستم کنترل راهبند ستونی، محفظه تعبیه شده جهت قرارگیری قطعات و استوانه های متحرک راهبند ستونی تمام تجهیزات مکانیکی راهبند ستونی در داخل استوانه محرک قرار دارد. این استوانه محرک نیز در داخل زمین قرار دارد. اطراف تجهیزات راهبند ستونی قرار داده شده در داخل زمین بتن می ریزند.

هرچه بتن به کار برده شده در نصب راهبند ستونی از کیفیت بالاتری برخوردار باشد، راهبند ستونی در مقابل ضربه مقاوم تر خواهد بود. بر اساس همین راهبند ستونی بر اساس مقاومت به دو نوع راهبند ستونی معمولی و راهبند ستونی ضد تروریست تقسیم می شود. سیستم محرک راهبند ستونی نیز در دو نوع هیدرولیک و الکترومکانیک است.

این نوع از راهبندها شامل یک استوانه متحرک از جنس فولاد می باشد. این سیلندر درون زمین قرار گرفته و به کمک یک مرکز کنترل می توان بالا و پایین رفتن آن را کنترل نمود. در زیر پوسته این استوانه مجموعه سیلندر و پمپ هیدرولیک قرار گرفته که با پمپاژ روغن حرکت سیلندر را امکان پذیر می کند. نصب راهبندهای ستونی نسبت به سایر مدل های راهبند دشوارتر بوده و برای نصب آن به یک حفره به عمق تقریبی 1.5 متر نیاز است. استوانه، سیلندر و پمپ هیدرولیک درون یک محفظه (پیت) قرار گرفته و کل مجموعه درون حفره قرار داده شده و اطراف آن با بتن پر می شود.

این نوع از راهبند ستونی به علت برخورداری از استوانه از جنس فولاد ضخیم، مقاومت قابل ملاحظه ای در برابر ضربه داشته و در مدل های آنتی تروریست در برابر ضربه ای به اندازه 700 کیلوژول مقاومت می کند. این میزان انرژی معادل با ضربه حاصل از برخورد یک کامیون به وزن تقریبی 6.5 تن با سرعت 70 کیلومتر بر ساعت می باشد. بنابراین استفاده از بولارد (راهبند ستونی) در محل های با امنیت بالا نظیر مراکز نظامی و سفارتخانه ها توصیه می شود.

 نکات مهم در انتخاب بولارد یا راهبند ستونی

بولاردها یا راهبندهای ستونی را چگونه انتخاب کنیم؟ در کنار پارامترهایی مانند ظاهر بولارد، برند راهبند ستونی، ارتفاع ستون، کیفیت ساخت و . . .  انتخاب بولارد دارای دو پارامتر اساسی و اصلی برای انتخاب می باشد. در ادامه این دو پارامتر مهم تعریف می شود

Impact resistance مقاومت در برابر ضربه

این مقدار که بر اساس ژول می باشد مقدار ضربه ای را نشان می دهد که بولارد یا راهبند ستونی توانایی تحمل دارد و پس از وارد شدن این ضربه بولارد از کار نمی افتد و به کارکرد خود ادامه می دهد

Breaking resistanceمقاومت شکست

این مقدار که بر اساس ژول می باشد مقدار ضربه ای را نشان می دهد که بولارد یا راهبند ستونی پس از وارد شدن این فشار یا ضربه از کار افتاده و دیگر توانایی کارکردن را نخواهد داشت، البته بایستی در نظر داشت این مقدار، میزان ژولی را نشان می دهد که راهبند حتی با خراب شدن نیز اجازه عبور از معبر را نخواهد داد.

انواع راهبند ستونی

 • راهبند ستونی یا بولارد معمولی
 • راهبند ستونی یا بولارد ضد تروریست

راهبندهای ستونی دارای دو دسته بندی اصلی می باشند که راهبندهای دسته اول بیشتر برای محیطهای مسکونی، اداری و تجاری که از لحاظ امنیتی زیاد مهم نیستند استفاده می شوند و راهبندهای دسته دوم برای محیطهای نظامی و محیطهایی که از لحاظ امنیتی بسیار مهم می باشند مورد استفاده قرار می گیرند. بطور مثال در دسته راهبندهای ضد تررویست ، بولاردهایی هستند که توانایی برخورد با کامیونی به وزن 6.5 تن با سرعت 70 کیلومتر بر ساعت را دارا بوده و اجازه عبور از معبر را نخواهند داد. شایان ذکر است در دسته راهبندهای ضد تروریست اکثرا کمپانی های سازنده از بولاردها و راهبندهای ستونی هیدرولیک استفاده می کنند.

 سیستم محرک

بر اساس سیستم محرکی راهبند ستونی به دو دسته الکترومکانیک و هیدرولیکی تقسیم می‌شود.

بولارد الکترومکانیک

در راهبند ستونی الکترومکانیک، نیروی لازم برای حرکت این نوع راهبند را یک موتور الکتیکی به استوانه متحرک منتقل می‌کند  این نوع بولارد سیکل کارکرد پایین تری نسبت به نوع هیدرولیک داشته و به لحاظ میزان تردد در ساعت مقیاس کمتری نسبت به راهبند های هیدرولیکی دارد، هزینه تعمیر و نگهداری آنها بالاست و عمر کمی نسبت به بولارد هیدرولیکی دارد، به همین علت امروزه بیشتر از بولارد هیدرولیکی استفاده می‌شود.

 بولارد الکتروهیدرولیکی

در مدل هیدرولیکی نیروی حاصل نیروی لازمه برای حرکت استوانه توسط فشار روغن موجود در قسمت زیرین بولارد ایجاد می‌شود.در بولارد هیدرولیکی مجموعه محفظه روغن و موتور و پمپ هیدرولیک در فضای داخل استوانه متحرک قرار داده می شود. روغن خروجی پمپ با فشار بالا به یک سیلندر منتقل شده و با حرکت دادن پیستون داخل این سیلندر، حرکت خطی استوانه متحرک ایجاد می‌شود.

راهبند های نیزه ای:

این نوع راهبند ها با کاربرد امنیتی به منظور منهدم کردن لاستیک خودروهای سبک و سنگین طراحی شده اند با قابلیت باز دارنده. برای بکارگیری مراکز نظامی، تجاری اداری و مسکونی دارای حساسیت امنیتی مورد استفاده قرار می گیرد.این راهبند با به کار گیری یک سیستم هیدرولیکی میتواند نیزه هارا از زمین خارج کرده و لاستیک وسایل نقلیه را منهدم کند و مانع ادامه حرکت وسایل نقلیه شود . این سره نیزه ها از جنس فولاد آب دیده بوده و با ارتفاع 10 تا 40 سانتی متر موجود است.این راه بند با توجه به نیاز و محل قرار گیری میتواند عرض طول و یا حتی ارتفاع متفاوتی داشته باشد.

همچنین به دلیل اینکه راهبند نیزه ای در داخل زمین قرار دارد و بایستی در فصول سرد و همچنین مناطق سردسیر با همان سرعت عمل کند، این نکته را در راهبند نیزه ای دارای اهمیت می کند از این رو راهبند نیزه ای تا دمای منفی 35 درجه نیز با همان سرعت عمل می کند. به عبارتی قدرت راهبند نیزه ای به گونه ای است که قادر به شکستن یخ زدگی می باشد.

راهبند های کشویی:

این مدل راهبند ها با بکارگیری از سیستم الکتروموتوری (شانه دنده ای) با قابلیت بازدارندگی متوسط، زمان باز شدن مسیر در این نوع راهبند با حساب عرض معبر متفاوت است.

راهبند فنس دار

راهبند با بوم فنس دار یا حصار دارای ویژگیهای بسیار بالایی می‌باشد.که از جمله مزایای این راهبند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.از ویژگی های خاصی که راهبند فوق ،می توان به مسدود کردن کامل مسیر،جهت جلوگیری از ورود هرگونه انسان و حتی حیوانات کوچک اشاره کرد.و همچنین به دلیل ایجاد سازه بیشتر و محکمتر ساختار بسیار متفاوت راهبند فوق نسبت به دیگر بوم‌های راهبند داشته.که از جمله آنها می‌توان به محکمتر بودن آلیاژ بوم راهبند اشاره نمود.همچنین در متراژهای متفاوتی از جمله ۳/۵ متری ، ۵ متری و در موارد خاص تا نه متر می توان ایجاد نمود.

چپ یا راست بودن راهبند:

در هنگام خرید راهبند با توجه به محیط نصب  باید به سمت چپ و یا راست بودن راهبند توجه کنید تا به دردسر نیفتید.البته در بعضی از انواع راهبند میتوان چپ و راست بودن را تنظیم نمود.

منظور از بوم تلسکوپی چیست؟

بسیاری از کمپانی ها بوم ها را به گونه ای میسازند تا چند متری بتوان به آن اضافه کرد. به طور مثال شرکت سیماران راهبند با بوم تلسکوپی دارد. این بوم 4 متر ثابت دارد و دو متر نیز درون پک وجود دارد که می توان روی آن 4 متر پیچ نمود و اندازه بوم راهبند را به 6 متر افزایش داد.

دکمه بازگشت به بالا