برترین های کسب و کارعمومی

علت بار ندادن درخت فندق

چرا فندق میوه نمی دهد و چه کاری باید انجام شود؟

غالباً می توانید شکایت داشته باشید که با وجود پرداخت بالا بودن قیمت نهال فندق و هزینه ای که برای آن کردید، فندق شما میوه نمی دهد. علاوه بر این ، بوش در حال حاضر بالغ است و حتی شکوفا می شود. برای بسیاری از باغبانان، فندق به عنوان یک تزئین برای طرح شخصی آنها عمل می کند، اما آجیل نمی دهد. مشکل میوه دهی قابل حل است، اما ابتدا باید دلیل دقیق میوه ندادن فندق را بیابید.

فندق چند سال است که میوه می دهد؟

چندین دهه است که فندق در باغ رشد می کند. نهالهایی که از بذر رشد می کنند در 6-8 سالگی اولین باردهی خود را انجام می دهند. با تکثیر رویشی ، آنها پس از 3-4 سال شروع به باردهی می کنند. بهره وری فندق به تدریج رشد می کند. اوج باردهی در دوره سنی 7 تا 20 سال اتفاق می افتد. به منظور طولانی شدن باردهی ، بوته ها جوان می شوند – آنها هرس قوی انجام می دهند. در مناطق جنوبی ، گل در ماه مارس ، در آب و هوای معتدل منطقه میانی – در آوریل آغاز می شود. گلهای فندق یکپارچه هستند و گرده افشانی می شوند.

اظهار نظر! در بیشتر انواع فندق ، گل آذین های ماده زودتر از انواع نر ظاهر می شوند. اختلاف زمان می تواند 5-7 روز باشد.

گل آذین های فندقی نر ، گوشواره هایی به طول 10 سانتی متر دارند و گل ماده آن مانند یک جوانه است. این در بالای شاخه های سالانه تشکیل می شود و شامل یک مادگی و کلاله های جمع شده در یک دسته است. هرچه کلاله بزرگتر باشد ، در زمان گرده افشانی آجیل بیشتری تشکیل می شود. یک گربه فندقی تا 4 میلیون دانه گرده می دهد ، این در عرض 4-12 روز اتفاق می افتد.

چرا هیچ آجیل روی فندق وجود ندارد؟

به گفته کارشناسان نهالستان اکین نهال؛ دلیل اینکه میوه فندق میوه نمی دهد ممکن است پایین بودن خود باروری فندق باشد. اگر 1 بوته فندق در باغ رشد کند ، احتمال گرده افشانی و باردهی فندق به صفر می رسد. در باغ ، برای به دست آوردن یک محصول مناسب ، شما باید چندین بوته فندق میوه دار داشته باشید. علاوه بر این ، آنها باید انواع مختلفی داشته باشند و همزمان شکوفا شوند.

به عنوان مثال ، انواع فندق پیروزوک و بوروسکایا گرده افشان خوبی برای فندق شیدور هستند. اعتقاد بر این است که برای یک محصول خوب ، 10 بوته فندق حداقل به 2 گرده افشان نیاز دارند. برای باردهی خوب ، آنها باید در شعاع 10-15 متر از گیاه گرده افشانی واقع در سمت پایین آن رشد کنند.

انواع زیر گرده افشان خوب محسوب می شوند:

 • تامبوف
 • ایوانتفسکی قرمز ؛
 • یاقوت مسکو؛
 • فرزند اول

انواع فندق با یک دوره گلدهی طولانی از گل آذین های نر ، گرده افشان موثر محسوب می شوند. اگر 4 تا 6 رقم مختلف در باغ وجود داشته باشد ، می توان حداکثر باردهی را از فندق انتظار داشت.

انتخاب اشتباه نهال

برای هر منطقه می توانید انواع متناسب فندق را انتخاب کنید که در آب و هوای مشخص میوه می دهد. اگر انواع مختلفی از فندق را در یک خانه روستایی در مرکز روسیه بکارید ، نمی توانید منتظر برداشت آجیل باشید. اطلاعات ثبت شده در ایالت می تواند در انتخاب کمک کند.

انواع فندق برای منطقه میانی فدراسیون روسیه حداکثر عملکرد 1 درخت (کیلوگرم)
ایوانتفسکی قرمز 2,2
دانشگاهیان یابلوکوف 5
مسکو زود 3
کودریفه 2,8
رنگ بنفش 3
فرزند اول 5
تامبوف زود 4

تقریباً همه انواع گردو مقاومت خوبی در برابر یخ زدگی دارند. کیفیت باردهی تحت تأثیر دوره گلدهی رقم و شرایط آب و هوایی منطقه قرار دارد. برای جلوگیری از ابتلا جوانه های گل به یخ زدگی های مکرر ، ارزش انتخاب انواع فندق را دارد که برای مدت طولانی و در تاریخ بعدی شکوفا می شوند.

تناسب نادرست

هنگام خرید نهال شناسنامه دار باید بدانید که باردهی فندق مستقیماً به محل کاشت بستگی دارد. اگر درخت در یک شاخه کاشته شود ، میوه دهی ضعیف است یا وجود ندارد. این فرهنگ شکوفا می شود ، میوه می دهد ، اگر در محلی محافظت شود که از شمال و شمال غرب باده است.

اگر خاک خیلی خشک یا غرقاب باشد فندق میوه می دهد و رشد خوبی ندارد. اگر در سایه درختان دیگر ، خانه ، حصار یا انبار باشد ، میوه نمی دهد. کیفیت باردهی می تواند تحت تأثیر ترکیب خاک باشد.

فندق حداکثر باردهی را در خاکهای حاصلخیز ، تنفس و خاکهای علفزار آبرفتی نشان می دهد.در انواع دیگر خاک ، برای باردهی کامل ، فندق حداقل 5-6 بار در هر فصل به آبیاری منظم نیاز دارد.

مراقبت نامناسب

اغلب مصرف بیش از حد کودهای ازته باعث عقیم شدن فندق و جلوگیری از باردهی آن می شود. بیش از حد نیتروژن رشد فعال توده سبز را به ضرر گلدهی تحریک می کند. بوته های فندق ، که تاج آنها خیلی ضخیم است ، میوه نمی دهند.

بنابراین ، هنگام ورود فندق به دوره باردهی ، لازم است که قسمت داخلی بوته را نازک کنید. شما نمی توانید شاخه های جوان را کوتاه کنید ، زیرا این میوه در شاخه های یک ساله میوه می دهد. با هرس ، شما باید رشد قوی سالانه را تحریک کنید.

ظهور شاخه های قوی جدید باروری خوبی را تضمین می کند. برخی از انواع رشد ریشه زیادی دارند. بوته ها را تخلیه می کند و منجر به کاهش باردهی می شود. در بهار ، وقتی که به 8 سانتی متر رشد می کند ، باید در پایه آن بریده شود.

میوه بوش فندقی به مدت 5 سال می تواند گلدهی را متوقف کند. این به دلیل پیر شدن شاخه ها و عدم رشد جوان است. هرس جوان سازی سالانه به بازگرداندن باردهی طبیعی کمک می کند. نیاز به آن پس از ترمیم شکل گیری طبیعی شاخه از بین می رود.

انجماد

اغلب اوقات ، فندق به دلیل یخ زدگی های مکرر میوه نمی دهد. اگر در هنگام گلدهی فندق ، دماسنج به -3 درجه سانتی گراد کاهش یابد ، می توانید محصول آجیل را کاملا از دست دهید. گلهای ماده نابارور در -8 درجه سانتیگراد زنده می مانند، در حالی که گلهای گرده افشانی در -3 درجه سانتیگراد می میرند. گل آذین های نر در زمستان آماده شکوفایی می روند.

گرده های گوشواره در هنگام ذوب طولانی زمستان شروع به گرد و غبار شدن می کنند و با بازگشت یخبندان عقیم می شوند. در همان زمان ، جوانه های گل نر در حالت استراحت می توانند به راحتی در دمای پایین تا -30 درجه سانتیگراد مقاومت کنند. به نظر می رسد که یخبندان بازگشت بهار در هنگام گلدهی و برفک طولانی زمستان آسیب بیشتری به فرهنگ وارد می کند.

شرایط جوی نامساعد

کیفیت گرده افشانی تحت تأثیر بارانهای طولانی مدت در طول گلدهی قرار دارد. رطوبت بالا از گرده افشانی جلوگیری می کند ، باران گرده ها را می شوید. باغبانان باتجربه معتقدند كه باران از یخ زدگی مضرتر است.

اگر فندق ثمر ندهد چه باید کرد؟

شکل گیری صحیح و به موقع تاج باعث تسریع در باردهی می شود. عملکرد به کیفیت آن بستگی دارد. برای استفاده منطقی از انرژی یک درخت ، باید به تکنیک های اساسی باغبان تسلط داشته باشید:

 • خرج کردن
 • کور شدن کلیه ها
 • کنترل جهت شاخه ها در فضا.

در بهار ، در بوته های جوان ، شما باید شاخه های بالایی را با دستان خود بشکنید. رشد بیش از حد زخم ها طی چند روز اتفاق می افتد. در بوته های قدیمی ، بالای فندق باقی مانده است. آنها به عنوان ذخیره عمل می کنند. از آنها برای جوان سازی تاج استفاده می شود.

مهم! برای جوان سازی بوته ها ، شما باید هر ساله 2-3 شاخه قدیمی را قطع کنید ، و شاخه های جدید را جایگزین کنید.

اگر تاج در زمستان منجمد شود ، پس باید با حذف شاخه ها و تاپ های اضافی صبر کنید. بعضی از شاخه ها ممکن است در ابتدا شکوفا شوند و سپس بمیرند. در این حالت ، تاپ ها جای آنها را می گیرند. برای تسریع باردهی ، از خرج کردن استفاده می شود.

از 10 تا 20 جولای برگزار می شود ، بعداً برگزاری آن منطقی نیست. خرج کردن ، نیشگون گرفتن تاج شاخه بر روی 3 یا 5 برگ واقعی است. از ایجاد یک شاخه قوی جلوگیری می کند ، آن را بیش از حد رشد می دهد.

برای افزایش تعداد جوانه های گل در فندق ، شاخه ها به عقب جمع می شوند. هر درخت میوه تعداد بیشتری از آنها را در آن شاخه هایی که به موازات زمین قرار دارند ، دارد. این تکنیک به ویژه برای انواع فندق دیررس مفید است.

باغبانان باتجربه با توسل به كربوكا باردهي را تسريع مي كنند. آنها با ایجاد یک برش در بالای کلیه ، رشد شاخه را در زیر کلیه تحریک کرده و آن را ضعیف می کنند. روش kerbovka برای درختان جوان قابل استفاده است.

اقدامات پیشگیرانه برای باردهی فراوان

با فهمیدن اینکه چرا فندق میوه نمی دهد ، می توانید علل را از بین ببرید. روش های مختلفی برای محافظت از فندق از یخبندان های بهاری وجود دارد:

 1. در بهار ، هنگامی که درجه حرارت شب به -5 درجه سانتی گراد کاهش می یابد ، بارانی با قطره کوچک انجام دهید ، آن را 2 ساعت قبل از ظهور خورشید متوقف کنید.
 2. در صورت عدم باد از دود استفاده کنید. پرده دود دمای هوا را حداقل 2 درجه سانتیگراد افزایش می دهد.
 3. محلول پاشی قبل از سرما مقاومت فندق را افزایش می دهد. تاج را 2 ساعت قبل از پایین آمدن دما اسپری کنید. از محلول 5٪ سوپرفسفات و 3٪ محلول سولفات پتاسیم استفاده می شود.
 4. اگر بوته فندق کم باشد ، قبل از محکم شدن آن با مواد پوششی پیچیده می شود.

اگر فندق به دلیل کمبود گرده افشان میوه ندهد ، می توان گردو را به طور مصنوعی گرده افشانی کرد. گوشواره ها را بردارید ، آنها را در یک کیسه کاغذی قرار دهید. فقط در یخچال نگهداری شود. وقتی هوا خوب شد ، یک ورق کاغذ سفید روی میز بگذارید.

یک گلدان با آب و یک شاخه فندق در مرکز آن قرار دهید. گرده بر روی ورق کاغذ می افتد. باید داخل کیسه ریخته شود. صبح با استفاده از یک برس نرم گرده را به کلاله گل ماده بمالید.

مشاوره باغداران با روشی ساده از یخ زدگی کلیه در زمستان جلوگیری می کنند. آنها شاخه های بوش را به زمین خم می کنند. برف افتاده آنها را در برابر سرما و یخ زدگی محافظت می کند. فندق ، که برای زمستان خم شده است ، همیشه میوه می دهد.

در هنگام برنامه ریزی و کاشت بهتر است از مشکلاتی که به دلیل آن فندق میوه نمی دهد ، جلوگیری شود تا بعداً اصلاح شود. برای باغ خود ، شما باید انواع فندق مقاوم در برابر زمستان را برای یک منطقه خاص آب و هوایی انتخاب کنید ، که در آن گل آذین های زن و مرد یخ نمی زند. نه یک ، بلکه چندین نوع گل همزمان بکارید.

درخت فندق در چند سالگی بار می دهد؟

درخت فندق در چند سالگی بار میدهد ؟ این سوال.ممکن است در ذهن شمایی که می.خواهید اقدام به کاشت درخت فندق نمایید مهم باشد. گل‌ دهی فندق 3 تا 4 سال پس از.کاشت صورت می .گیرد، ولی معمولا باردهی از سال پنجم و ششم شروع می .شود.

مدت زمان باردهی 10 تا 20 سال است. شاخه‌.هایی که طول آن ها 16 تا 25 سانتی‌ متر است.بیشترین ظرفیت باردهی را دارند. دوره گل .دهی فندق در شرایط طبیعی حدود 3 ماه طول می‌.کشد که با گرده‌ افشانی ارقام زودرس شروع شده.و با مرحله اوج گل ‌دهی در ارقام دیررس تمام می .شود.

فندق گیاهی خود ناسازگار است، لذا برای انجام گرده ‌افشانی مطلوب، باید ارقام مختلف با هم کاشته شود. کاشت 12 درصد درختان گرده ‌افشان در شرایط مساعد برای گرده افشانی رقم اصلی کافی ‌است.

میوه ‌های فندق پس از رسیدن بر روی زمین می‌ ریزند. میوه ‌هایی که به روی زمین می‌ ریزند، در اثر رطوبت خاک تغییر رنگ می ‌دهند از این رو برای جلوگیری از آن باید در اولین فرصت پوست میوه‌ ها جدا شود.

نیاز اکولوژی

این که درخت فندق در چند سالگی بار میدهد به شرایط اکولوژی آن هم بر می گردد. با آنکه فندق در آب و هوای متفاوت سازش نسبی و مطلوبی نشان داده است. با این حال کشت وسیع آن از نظر اقتصادی مستلزم انتخاب ارقام مناسب برای هر منطقه به خصوص از نظر دمایی، برودت و بارندگی است.

به زمستان نسبتا سرد و تابستان خنک نیاز دارد برای رشد و تکامل میوه تابستان خنک و طولانی از تابستان گرم و طولانی مناسب تر است. درختان فندق برای رفع نیاز سرمایی باید مدت نسبتاً طولانی در معرض سرمای متوسط قرار گیرند و برای رفع نیاز سرمایی خود 1700-800 ساعت دمای کمتر از 7 درجه سانتی گراد لازم دارد.

برودت هوا در منطقه و حد بحرانی آن برای فندق بایستی مد نظر گرفت. زمستان های طولانی و بسیار سرد و قرار گرفتن درخت در معرض دمای کمتر از 25- درجه سانتیگراد خظر یخ زدن و از بین رفتن چوب درخت را به دنبال دارد.

دمای کمتر از 10- درجه سانتیگراد سبب سرما زدگی و نابودی فندق شده و سرشاخه های جوان فندق در دمای کمتر از 4- درجه سانتی گراد از بین می روند. شاتون ها و گل های ماده فندق در مقایسه با گل های باز شده مقاومت بیشتری نسبت به سرما دارند.

در صورتیکه گل های ماده باز شده باشند دمای 5/9- درجه سانتی گراد به آن ها صدمه می زند بین حداقل و حداکثر دمای هوا با تاریخ های گل دهی گل آذین نر و ماده رابطه مستقیمی وجود دارد. افزایش مجموع درجه حرارت های موثر ظهور کلاله را در ارقام زودرس به تاخیر می اندازد. مقاومت بافت ها نسبت به سرما تعیین شده است که از حساس تا مقاوم عبارتند از : استوانه مرکزی، آوندهای چوب، کامبیوم و پوست.

درخت فندق در چند سالگی بار میدهد و میزان باردهی آن چقدر است؟

مقدار محصولی که از یک هکتار باغ فندق با خاک سبک، و با فاصله 3×5 متر درختان آن (700 درخت / هکتار)، در طول شش سال برداشت شده به این شرح است:

 • سال چهارم 300 کیلوگرم
 • پنجم 750 کیلوگرم
 • ششم 1200 کیلوگرم
 • هفتم 2000 کیلوگرم
 • هشتم 3200 کیلوگرم
 • نهم 32000 کیلوگرم

با آنکه این افزایش برداشت منظم از هر باغی لزوما حتمی نیست، با این حال چنانکه در هر واحد شرایط محیط و نگهداری طبق اصول فنی و طبیعی رعایت شود، بازده تولید در هر هکتار زمین از سال هشتم به بعد معمولا 5/2 تا 3 تن خواهد بود. آشکار است که هر چه در رعایت اصول باغداری سهل انگاری شود، بازده برداشت نیز به همان نسبت کاهش می یابد.

در این قسمت شما متوجه شدید که درخت فندق در چند سالگی بار میدهد و این که میزان بار دهی آن در سال های متفاوت چقدر است.

بهترین فصل کاشت نهال فندق چه موقع است؟

اینکه درخت فندق در چند سالگی بار میدهد با زمان کاشت آن ارتبتط مستقیمی دارد. بهترین زمان برای کاشت نهال فندق از اواسط پاییز شروع و نهایت تا پایان زمستان می باشد ، چون در این زمان ریشه های نهال های فندق در خواب هستند، و فصل بهار از خواب بیدار می شوند.

خوب است بدانید که بهترین نهال فندق برای مناطق سردسیری و معتدل انواع ارقام نهال فندق از جمله: نهال فندق انیس ترکیه (وارادتی) می باشد و نهال فندق مخصوص مناطق گرمسیری وجود ندارد .

در هر منطقه از اب و هوا ، یک رقم نهال فندق مناسب است، اما به طور کل، پر فروش ترین نهال فندق ، نهال فندق قزوین و نهال فندق قم می باشد.

سخن پایانی

امیدواریم با خواندن این مقاله جواب این سوال که درخت فندق در چند سالگی بار میدهد را پیدا کرده باشید، در پایان برای درک بهتر شما عزیزان جند نکته را گفته ایم که خواندن آن خالی از لطف نیست.

میوه‌ های فندق در طول فصل باید 2 تا 3 بار جمع ‌آوری شوند. عملکرد درختان فندق بسته به سن و قدمت درخت فاصله کاشت، عملیات آماده ‌سازی خاک و عوامل دیگر متفاوت ‌است. اگر یک هکتار باغ 2200 کیلو گرم محصول تولید کند محصول خوبی داشته ‌است. عملکرد درختان بارده، از سالی به سال بعد دچار نوسان می ‌گردد.

در اواسط زمستان مقاومت جوانه های رویشی نسبت به سرما بیشتر از گلهای ماده است. همچنین مقاومت اکثر گلهای ماده در دی ماه بیشتر از گلهای نر است. همچنین از کاشت فندق در مناطق پست که هوای سرد در آنجا باقی می ماند باید خودداری کرد.

نهالستان پالیز بزرگ ترین نهالستان شمال غربی ایران است که در شهر میاندوآب واقع شده است. این نهالستان فعالیت خود را از سال 1310 در حوزه پرورش ارقام نهال آغاز نموده و طی این مدت موفقیت های بسیاری را در این زمینه کسب کرده است.

هدف اصلی نهالستان پالیز، تولید باکیفیت ارقام نهال است. افزون بر این، تنوع بالای نهال در این نهالستان باعث امتیاز این نهالستان نسبت به سایر رقبا شده است.

نهالستان پالیز با پشتیبانی 24 ساعته، جهت خرید، پشتیبانی محصول، اطلاع از قیمت انواع و مشاوره رایگان، آماده خدمت رسانی به مشتریان گرامی است.

دکمه بازگشت به بالا