برترین های کسب و کارعمومی

نقد ps5 استاندارد و ps5 اسلیم (مزایا و معایب)

شرکت سونی از همان اولین کنسول پلی استیشن 1 که عرضه کرده است تا به امروز که آخرین نسخه پلی استیشن این شرکت ps5 است، علاقه دارد دو یا یا چند نسخه و ادیشن از هر کنسول را نیز طراحی کند. پس از PS، PS1 اسلیم آمد، پس از PS2 فت، PS2 اسلیم به بازار عرضه شد و به همین ترتیب نوبت به عرضه پلی استیشن 5 اسلیم هم رسید. هم اکنون شما برای خرید پلی استیشن 5 می توانید یکی از نسخه های معمولی یا اسلیم آنها را تهیه کنید اما شاید برای شما سوال باشد که این دو نسخه چه تفاوت هایی دارند؟ آیا مشخصات سخت افزاری پلی استیشن 5 معمولی با اسلیم فرق می کند؟ از نظر ظاهری چه فرقی می کنند؟ ما این مطلب را آماده کرده ایم تا به نقد و بررسی نقد ps5 استاندارد و ps5 اسلیم بپردازیم. لطفا همراه ما باشید.

نقد ps5 استاندارد و ps5 اسلیم

کمپانی سونی تا آخرین نسخه از پلی استیشن های خود، برای همه کنسول های خود یک نسخه کامل تر و سبک تر را طراحی می کند و پلی استیشن 5 که آخرین تولید این کمپانی است، علاوه بر نسخه معمولی دارای یک نسخه اسلیم هم می باشد. ps5 استاندارد و ps5 اسلیم از برخی جهات دارای تفاوت هایی می باشند از جمله آنکه :

تفاوت در اندازه بدنه

برای نقد ps5 استاندارد و ps5 اسلیم ابتدا به بررسی اندازه بدنه آنها می پردازیم. تفاوت در اندازه بدنه نسخه های مختلف پلی استیشن 5 به شرح زیر هستند :

  • پلی استیشن 5 استاندارد (نسخه دیسک ‌خور) : 104 میلی ‌متر (طول) در 390 میلی‌ متر (عرض) در 260 میلی‌ متر (عمق)
  • پلی استیشن 5 اسلیم (نسخه دیسک‌ خور) : 96 میلی ‌متر در 358 میلی ‌متر در 216 میلی ‌متر
  • پلی استیشن 5 (دیجیتال) : 92 میلی ‌متر در 390 میلی ‌متر در 260 میلی ‌متر
  • پلی استیشن 5 اسلیم (دیجیتال) : 80 میلی ‌متر در 358 میلی ‌متر در 216 میلی ‌متر

با توجه به اندازه های فوق می توان گفت که پلی استیشن 5 اسلیم حدود 30 درصد کوچک تر شده است

قدرت و حافظه داخلی

نقد دیگر در پلی استیشن 5 استاندارد و اسلیم در توانایی حافظه داخلی آنهاست. پلی استیشن 5 دارای 825 گیگابایت فضای داخلی است و پلی استیشن 5 اسلیم به میزان 1 ترابایت حافظه داخلی را در اختیار کاربران خود قرار می دهد. البته این دو نسخه از پلی استیشن 5 از سرعت حافظه یکسانی برخوردار هستند.

درایو دیسک

پلی استیشن 5 اسلیم مانند پلی استیشن 5 استاندارد دارای دو نسخه دیسک خور و دیجیتال است. البته درایو دیسک جداشونده و 80 دلاری جدیدی که سونی برای پلی استیشن 5 اسلیم دیجیتال رونمایی کرده است، به راحتی امکان اجرای دیسک‌ بازی‌ ها را در این کنسول فراهم می کند.

تفاوت قیمت پلی استیشن 5 استاندارد و اسلیم

بنا به تصمیم شرکت سونی، قیمت مدل های جدید پلی استیشن 5 نسبت به نسخه استاندارد تفاوتی ندارد و پلی استیشن 5 اسلیم دیسک خور دارای قیمت 499 دلاری در بازار است. البته پلی استیشن 5 اسلیم دیجیتال با افزایش قیمت 50 دلاری به نسبت پلی استیشن 5 استاندارد دیجیتال، قیمت 449 دلاری در بازار دارد.

میزان حرارت خروجی پلی استیشن 5 استاندارد و اسلیم

برای بررسی میزان حرارت خروجی پلی استیشن اسلیم و استاندارد 5، از دماسنج استفاده شده است و در شرایط مساوی، میزان دمای این دو اندازه گیری شده است. بازی بر روی حالت گرافیکی فیدلیتی گذاشته شده است و این آزمایش نشان داد که در قسمت ورودی هوای نسخه استاندارد (قسمت سیاه کنسول) دمای کنسول در یک نقاط از اسلیم بیشتر بود اما دمای قسمت خروجی هوا (پشت کنسول) در نسخه 2020 استاندارد 49 تا 51 درجه و در نسخه اسلیم 59 تا 62 درجه بود. در کل این دو دستگاه از نظر میزان حرارت خروجی تفاوت چندانی ندارند.

صدای تولیدی از فن ‌های کنسول و گردش دیسک درایو

برای مقایسه و نقد ps5 استاندارد و ps5 اسلیم، میزان صدای تولید از فن های کنسول نیز بررسی شده است و مشخص شده است که میزان صدای تولید در دو نسخه اسلیم و استاندارد، کاملا مشابه یکدیگر می باشد و هر دو به آرامی کار می کنند. البته طبق تجربه کاربران، استفاده متوالی از کنسول استاندارد در طول زمان باعث افزایش صدای خروجی آن شده است.

میزان برق مصرفی

در خصوص برق مصرفی ps5 استاندارد و ps5 اسلیم باید بگوییم که مصرف برق هر دو یکسان است و تفاوتی با یکدیگر ندارند.

درایو دیسک جداشدنی کاملاً جدید

سونی یک درایو دیسک جداشدنی و اکسترنال برای کنسول های پلی استیشن 5 اسلیم دیجیتال در نظر گرفته است. با وجود این تغییر، مشکل کنسول بدون دیسک یا دیسک خور وجود نخواهد داشت. برای کنسول‌ های PS5 Slim استاندارد، یک درایو دیسک بلوری اولترا HD، در نظر گرفته شده است که بازی های فیزیکی را پخش می نماید. با این تغییر، شما می توانید پلی استیشن 5 اسلیم را تهیه کنید و اگر نیاز به درایو دیسک بود، آن را به صورت جداگانه تهیه نموده و استفاده نمایید.

آسانی باز کردن پلیت‌ ها

باز کردن پلیت ها، کار ساده ای است و می توانید علامت های کنترلر پلی استیشن که در پایین بدنه پلیت پایینی کنسول قرار دارد را به عنوان الگو قرار دهید. سپس سمت بالا و چپ و بالا سمت راست محل قرار گیری دیسک را خیلی آرام جدا کنید.

برای باز کردن پلیت ها به علامت فلش کوچک نیز توجه داشته باشید و با گذاشتن انگشت خود بر روی علامت، می توانید درایو بلوری را به راحتی خارج نمایید. پلیت نسخه دیجیتال با استاندارد پلی استیشن 5 اسلیم در کنار ظاهر در تعداد خارهای متصل به دستگاه تفاوت دارند.

تفاوت های نرم افزاری کنسول پلی استیشن 5 اسلیم

مشخصات نرم افزاری کنسول پلی استیشن 5 استاندارد در مدل اسلیم هم تعبیه شده اند و همان CPU ،GPU و RAM در مدل اسلیم نیز مورد استفاده قرار گرفته است. پورت ها در پی اس 5 اسلیم، مانند پورت های پی اس 5 استاندارد هستند و سرعت خواندن SSD هر دو، 5.5 گیگابایت در ثانیه است.

سخن پایانی

خرید ps5 سری 12 استاندارد یا اسلیم بستگی به بودجه شما دارد و این دو کنسول از نظر قدرت سخت افزاری، هیچ فرقی با یکدیگر ندارند. مدل اسلیم پی اس 5 دارای ویژگی هایی مثل کوچکی، سبکی، اشغال فضای کمتر و فضای بیشتر برای ذخیره سازی بازی ها می باشد و اگر شرایط برابر قیمتی وجود داشته باشد، خرید پی اس 5 اسلیم انتخاب بهتری است. در بحث تفاوت های ظاهری هم بستگی به سلیقه هر گیمر دارد اما از نظر اکثر گیمرها، پلی استیشن 5 طراحی ظاهری خوبی ندارد.

برای خرید کنسول پلی استیشن 5 به این نکته هم توجه داشته باشید که شرکت سونی پایه عمودی دستگاه را به صورت جداگانه می فروشد. بنابراین اگر می خواهید از کنسول خود به صورت عمودی استفاده کنید، باید برای خرید پایه آن هزینه بیشتری را بپردازید.

دکمه بازگشت به بالا