اجتماعیبرترین های کسب و کار

آشنایی با درخت صنوبر | مشخصات، قیمت، نحوه کاشت

یکی از درختان بسیار پرسود برای کاشت، نهال صنوبر می باشد. چوب صنوبر یکی از بهترین و پرمصرف ترین چوب ها در صنایع چوب سازی می باشد. این درخت به دلیل سریع الرشد بودنش، انتخاب مناسبی جهت سرمایه گذاری و فروش چوب می باشد. با کاشت درخت صنوبر در یک هکتار می توان تا 40 متر مکعب چوب برداشت کرد که رقم قابل توجهی می باشد.

از چوب صنوبر به دلیل چکش خواری بسیار خوبی که دارد در صنایعی مانند صنایع کاغذ سازی، کابینت سازی، مبلمان سازی و طراحی دکوراسیون بسیار استفاده می شود.

 نهال صنوبر درختی خزان پذیر است و رشد سریعی در مقایسه با دیگر درختان دارد. این درخت می تواند در سن کمتر از 15 سال حتی تا ارتفاع 25 متری نیز رشد کند.

پوست تنه این درخت به رنگ های سبز، زرد مایل به سفید، خاکستری مایل به سیاه می باشد. در سال های اولیه پوست تنه صاف می باشد و با مرور زمان در برخی از گونه ها شکاف هایی در قشر درخت ایجاد می شود.

 برگ های درخت صنوبر دارای طول و عرض مساوی می باشند. اما شکل برگ ها در گونه های مختلف کمی متفاوت می باشند. برای مثال در درختان تبریزی برگ ها مثلثی شکل و در کبوده ها قلبی شکل و با دندانه های زیادتر می باشند.

این درختان به مکان های پرنور و آفتاب گیر به دلیل فتوسنتز بالایی که دارند بسیار علاقمند می باشند. در صورت عدم دریافت نور خورشید این درخت رشد کمتری خواهد داشت.

نهال صنوبر دارای بیش از 85 گونه می باشد که در کشور ما نیز گونه هایی مانند کبوده، تبریزی، پده و سفید پلت بسیار کشت می شود. در ادامه به معرفی نهال صنوبر اسرائیلی خواهیم پرداخت.

مشخصات نهال صنوبر اسرائیلی

همانگونه که از نام این گونه مشخص است، این نهال بومی کشور اسرائیل می باشد، اما سابقه کاشت این نهال در کشورمان به بیش از 200 سال می رسد. نهال صنوبر اسرائیلی را می توان در بیشتر نقاط کشور کاشت، زیرا این نهال سازگاری بالایی با بیشتر اقلیم های حاکم بر کشورمان را دارد.

نهال صنوبر اصلاح شده سریع رشد اسرائیلی را به دلیل استقامت بالا و مقاومت زیادی که در برابر باد دارد، می توان بعنوان بادشکن در اطراف باغ و یا در محیط های عمومی استفاده کرد.

این درخت از سال دوم شروع به شاخه دهی می کند و می تواند تا ارتفاع 2.5 متر رشد کند. در ادامه با بالا رفتن سن درختان ارتفاع آنها بیشتر می شود و در سن 7 سالگی حتی می توانند تا ارتفاع 20 الی 25 متری نیز رشد کنند.

تکثیر صنوبر اسرائیلی

برای کاشت صنوبر اسرائیلی می توان از روش های قلمه زدن، کاشت بذر، پا جوش کردن و خرید نهال استفاده کرد. درختان صنوبر تکثیر شده از طریق ریشه جوش عمر کمتری دارند.

 اما بهترین روش برای کاشت درخت صنوبر، خرید نهال آن می باشد. با خرید یک نهال سالم و باکیفیت می توانید در مدت زمان کمی شاهد رشد سریع نهال صنوبر باشید.

خاک

برای کاشت نهال صنوبر باید شرایط زمین را در نظر گرفت. زمین کاشت نباید سنگلاخی، باتلاقی و شیب دار باشد.

برای کاشت نهال صنوبر اسرائیلی بهتر است خاک یکنواخت باشد. میزان درصد رس خاک بهتر است پایین تر از 30 درصد باشد و بقیه سیلت باشد. خاک هایی که دارای خلل و فرج درشت هستند مناسب کاشت صنوبر نمی باشد.

فاصله کاشت

برای کاشت نهال صنوبر اسرائیلی باید نهال ها را در فاصله های معینی از هم کاشت. بهترین فاصله کاشت این درخت 2*2 می باشد. این فاصله به منظور گذاشتن فضایی برای رشد درختان در زمان بلوغ و همچنین تغذیه مناسب درختان از مواد موجود در خاک می باشد.

آبیاری

یکی از مهم ترین نیازهای درختان صنوبر اسرائیلی دریافت کافی آب می باشد. نهال صنوبر اسرائیلی به آب زیادی نیاز دارد. این نهال را باید در فواصل زمانی کوتاه آبیاری کرد. برای آبیار این درخت باید از آبی که شوری کمی دارد استفاده شود.

 بهترین راه برای تامین نیاز آب این درخت استفاده از آبهای جاری جوی ها می باشد، زیرا این درختان به آبهای اکسیژن دار بسیار علاقه دارند.

کوددهی

درختان صنوبر به علت رشد سریعی که دارند به مواد مغذی خاک بسیار نیاز دارند. برای کوددهی این درختان می توانید از پتاس، ازت فسفر به مقدار لازم استفاده کنید.

هرس

انواع گونه های درخت صنوبر نیازی به هرس ندارند. اما با بزرگ شدن و بلوغ درختان ممکن است که بعضی از شاخه ها شکننده شوند، در این صورت می توانید آنها را هرس کنید. برای هرس درختان صنوبر بهترین زمان فصل پاییز می باشد.

برای هرس درخت حتما قبل از انجام کار وسایل هرس را ضدعفونی کنید تا باعث ایجاد بیماری و آفات به درختان نشوید.

عمر اقتصادی

نهال صنوبر اسرائیلی می تواند بین 50 الی 70 سال عمر کند. در صورتیکه بخواهید از چوب این نهال ها استفاده کنید، می توانید از سال دهم آنها را برداشت کنید.

آفات

درختان صنوبر اسرائیلی مقاومت بالایی به آفات دارند. یکی از آفات در این درختان که نوعی آفت برگخوار می باشد، کرایزوملا است. این آفت در صورت عدم کنترل می تواند باعث عدم رشد درخت و خشک شدن آن شود.

https://akinnahal.com/خرید-نهال/

دکمه بازگشت به بالا