برترین های کسب و کارعلمی و پزشکی

اجزای یونیت دندانپزشکی

مهمترین و پر مصرف ترین وسیله ای که در مطب های دندانپزشکی یافت می شود، یونیت دندانپزشکی می باشد. از آنجایی که استفاده و نگهداری مناسب یونیت دندانپزشکی و تشخیص به ‌موقع ایرادهای آن، بسیار مهم است، دندانپزشک باید به تمامی نکات فنی آگاه باشد. باید توجه داشته باشید که قیمت فروش یونیت دندانپزشکی با کیفیت نسبت به سایر بازارها نسبتا گران است. از این رو انتخاب یونیت دندانپزشکی مناسب نیاز به دانش کافی دارد.

یونیت‌های دندانپزشکی ازنظر ظاهری و امکاناتی که دارند به دو دسته‌ی یونیت‌های شلنگ از بالا و یونیت‌های شلنگ از پایین تقسیم‌بندی می‌شوند؛ که هر دو دسته‌ی آن‌ها بوسیله‌ ی هوای فشرده، آب و الکتریسیته ‌ای که با کلید یا پدال، جریان می‌یابند، کار می‌کنند؛ ابزارهای دندان‌پزشکی و پوآر آب و هوا نیز یا از طریق شلنگ بالا یا از طریق شلنگ پایین به بدنه‌ی اصلی یونیت وصل می‌شوند.

از مزیت یونیت‌های شلنگ از پایین می‌توان به استفاده کردن راحت از هندپیس‌های متصل به شلنگ‌ها و عدم نیاز به وارد کردن نیرو در جهت پایین و نگه داشتن هندپیس اشاره کرد؛ همچنین از مزیت‌ یونیت‌های شلنگ از بالا می‌توان به رها نشدن ابزارها (توربین، ایرموتور و پوار) به زمین و عدم خراب شدن آن‌ها اشاره کرد.

بخش های مختلف یونیت دندانپزشکی

یونیت دندا‌پزکی به نه بخش کلی تقسیم‌بندی می‌شود: صندلی یونیت، تبلت (میز کنترل) دندان‌پزشک، تبلت (میز دستیار)، کاسه کراشوار، سیستم ساکشن، چراغ،پایه یونیت (بازو)، نگاتوسکوپ و مانیتور

صندلی و موتور صندلی

جزئی از این دستگاه که بیمار روی آن می‌نشیند و دارای سه قسمت (سریA، پشتیB و نشیمنگاهC) است.  این سه قسمت برای قرارگیری بیمار در یک موقعیت مناسب و راحت طراحی شده است که تنظیم آن می‌تواند هم به‌صورت جداگانه و هم به‌صورت یک واحد باشد. معمولا تنظیم صندلی به کمک کلیدهایی که برروی تابلت دندانپزشک یا تابلت دستیار دندا‌پزشک قرار دارد، انجام می شود.

همچنین علاوه ‌بر این موارد، در مدل‌های جدیدتر قسمتی بنام  Foot Controller(D) در قسمت کفی یونیت قرار دارد که برای کنترل و تنظیم موقعیت صندلی با پا طراحی شده است. گاهی اوقات برای تنظیم و کنترل، زمانی ‌که دست‌ها آزاد نباشند و یا آلوده باشند، از وسیله‌ای بنام پدال پایی برای تنظیم موقعیت بیمار استفاده می‎شود. موتوری که درون این صندلی ها تعبیه می شود می بایست از قدرت بالایی برخوردار باشد تا بتواند صندلی و بیمار را جا به جا نماید. یونیت دندانپزشکی زیگر V1000 ساخت چین از جمله یونیت هایی است که دارای موتور قوی و پر قدرت می باشد.

تابلت (میز کنترل) دندان پزشک

تابلت همانند میز کنترلی است که بر روی آن شلنگ هایی قرار دارد که به آن هندپیس گفته می شود. هرکدام از هندپیس‌های متصل به تبلت به وسیله‌ی پدال پایی کار می‌کنند و معمولا هم یک سینی به تبلت متصل است که وسایل‌های مربوطه روی آن قرار می‌گیرد. شلنگ‌های متصل به تبلت، دارای پوآر آب‌وهوا است که روی خود آن دکمه‌های جداگانه آب‌وهوا قرار دارد و پدال پایی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. بر روی تبلت کلیدی هایی برای جا به جایی صندلی وجود دارد. همچنین ممکن است دارا کلیدی هایی برای تنظیم نور چراغ و آب کراشوار باشد.

تابلت (میز دستیار)

تابلت دستیار میزی است که در خلاف جهت ایستادن یا نشستن دندان‌پزشک قرار گرفته و متناسب با مدل یونیت دارای دکمه‌ها و قابلیت‌های متفاوتی است که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود:

  • دکمه‌های تنظیم پوزیشن صندلی بیمار
  • دکمه‌های کنترل جریان آب کراشوار
  • دکمه ی روشن و خاموش چراغ یونیت
  • دکمه جداگانه پوآر آب و هوا
  • سیستم ساکشن (معمولی و اچ‌وی‌ای)

کاسه کراشوار

کاسه کراشوار به بخشی از یونیت دندانپزشکی گفته می‌شود که شکلی شبیه به یک کاسه یا روشویی کوچک دارد؛ این بخش از یونیت برای شستن یا خالی کردن محتویات دهان بیمار، طراحی شده است؛ روی این کاسه یک شیر آب کوچک در قسمت بیرونی و کناری آن تعبیه شده که برای پر کردن لیوان یک‌بارمصرف جهت شستشوی دهان بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین شیر آبی در داخل کاسه کراشوار قرار دارد که جریان آب باعث شستن و تخلیه محتویات دهان بیمار به داخل این کاسه می‌شود.

سیستم ساکشن

دندانپزشک برای آن‌که دید کافی و دقیقی به دهان بیمار داشته باشد؛ باید به یک سیستم ساکشنی (مکنده‌ای) قوی در یونیت دسترسی داشته ‌باشد. این سیستم توسط سه ‌راهی ساکشن کار می‌کند و باعث می‌شود آب از مسیر خود منحرف و وارد جریان فاضلاب شود که این امر عمل مکش (ساکشن) را ایجاد می‌کند.

 این سیستم به دو دسته‌ی کلی تقسیم‌بندی می‌شود:

  • سیستم مکنده‌ی بزاق؛ که بوسیله‌ی آب‌وهوا کار کرده و دارای مکشی تقریبا ضعیف است.
  • ساکشن مرکزی؛ که قدرت مکش آن 10 تا 15 برابر بیشتر از ساکشن معمولی است.

چراغ یونیت

هر دندانپزشکی برای اینکه بتواند کار خود را به بهترین شکل انجام دهد نیاز به نور در بالای سر بیمار خود دارد؛ بنابراین تمام یونیت‌های دندا‌پزشکی، چراغی متحرک همراه دسته برای تنظیم زاویه‌ی تابش نور، دارند؛ با تنظیم چراغ یونیت می‌توان نور را در داخل دهان بیمار یا محیط کار متمرکز کرد تا باعث دید دقیق‌تری شود.

پایه یونیت (بازو)

تمامی قطعات یونیت مانند چراغ برروی یک بازوی افقی تعبیه شده‌اند؛ قدرت و استقامت‌ مکانیکی‌ پایه (بازو)ی یونیت به نحوی طراحی شده که کل اجزای یونیت هیچ لرزشی نداشته و کاملا متعادل باشند.

نگاتوسکوپ

نگاتوسکوپ وسیله‌ای است که در بعضی از یونیت‌ها، متصل تبلت یا به ‌صورت مستقل روی خود یونیت قرار دارد. این وسیله دارای اندازه‌های متفاوتی است و جهت مشاهده تصاویر رادیوگرافی بیمار استفاده می‌شود.

مانیتور

مانیتور وسیله‌ای متصل به یونیت است که در بعضی از انواع آن‌ها قرار دارد و برای مشاهده و بررسی دقیق‌ تر فیلم‌های رادیوگرافی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خرید یونیت دندانپزشکی

با توجه به اهمیت استفاده از یونیت دندانپزشکی هنگام خرید می بایست با توجه به نیاز هر مطب یونیت مناسب را انتخاب و خریداری نمود. فروشگاه اینترنتی تجهیزات دندانپزشکی آراد دنتال با دارا  بودن کادری با تجربه اماده ارائه مشاوره رایگان می باشد. جهت دریافت اطلاعات صحیح و لیست قیمت یونیت دندانپزشکی می توانید با مشاوران اراد دنتال تماس بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا