اجتماعیبرترین های کسب و کار

انواع در ضد سرقت از نظر کشور سازنده

با انواع دربهای ضد سرقت بیشتر آشنا شوید

در حال حاضر سه نوع درب ضد سرقت در بازار ایران وجود دارد:

۱- درب ضد سرقت ترک اصل (پک ترک)

۲- درب ضد سرقت ایرانی (تیپ ترک)

۳- درب ضد سرقت چینی

که در ادامه به بررسی هر یک از آنها می پردازم. با ما همراه باشید.

درب ضد سرقت ایرانی

درصد بسیار بالایی از شرکت‌های ایرانی مونتاژکار شرکت‌های ترک در بازار هستند. در حقیقت ما در بازار فقط چند شرکت خاص و برجسته در زمینه تولید داریم که محصولات آن‌ها در دو گروه کیفیت بالا و کیفیت پایین قرار می‌گیرند. اگر از درب‌های مونتاژ چشم‌پوشی کنیم، در مورد درب پیوت ضد سرقت ایرانی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • عموماً برای ساخت بدنه آن‌ها از چوب راش و بلوط استفاده شده و بدنه محکمی دارند.
 • درب ضد سرقت فلزی در بین محصولات ایرانی به ندرت پیدا می‌شود.
 • عموماً دارای چهار لولا هستند که امکان ریگلاژ کردن آن‌ها وجود دارد.
 • امکان نصب چشمی برای آن‌ها وجود دارد و از دستگیره‌های زیبای فلزی بهره می‌برند.
 • قفل استفاده‌شده در درب‌های ایرانی از نوع ۸ زبانه است که از دو جهت وارد چارچوب می‌شود.
 • برخی از شرکت‌ها امکان استفاده از پوشش pvc برای درب‌های ایرانی فراهم کرده‌اند.
 • این درها در حالت استاندارد به صورت تک‌لنگه هستند و ابعاد و آن‌ها به شکل ۲۱۰ در ۱۱۰ سانتی متر است.

تحلیل کلی درب ضد سرقت ایرانی

در بازار انواع درب لولا محوری ایرانی داریم که کیفیت آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. معمولاً درب‌های ایرانی نسبت به درب‌های چینی گرانتر هستند و قیمت آن‌ها از درب‌های ترک و ایتالیایی پایین‌تر است. این محصولات خدمات پس از فروش خوبی دارند و تنوع و طراحی بدنه آن‌ها چیزی از نمونه‌های خارجی کم ندارد.

درب ضد سرقت چینی

این محصولات در بازار درب‌های ضد سرقت فلزی به عنوان شناخته می‌شوند. بیشتر محصولات موجود در بازار ایران از نوع فلزی هستند. در بیشتر این محصولات خبری از وجود ورق فولادی پشتیبان یا حامی نیست و این می‌تواند یک موضوع نگران‌کننده برای محصولات چینی به حساب آید (برای کسب اطلاعات بیشتر به مراجعه کنید).

البته باید اعتراف کنیم که کیفیت‌های مختلفی از این محصولات در بازار وجود دارد که بعضاً قیمت آن‌ها از درب‌های تولیدشده در ایران بیشتر است. در مورد مشخصات فنی انواع درب ضد سرقت چینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان استفاده از چهار عدد لولا به صورت مخفی که امکان رگلاژ دارند.
 • بیشتر آن‌ها از جنس فلز و با روکش فلزی هستند.
 • به عنوان درب ضد سرقت ارزان در بازار شناخته می‌شوند.
 • برخی از آن‌ها از قبل چشمی دارند و برخی از آن‌ها امکان نصب چشمی و دستگیره فلزی را دارند.
 • قفل استفاده‌شده در درب‌های چینی فوق‌العاده محکم است و ۱۳ عدد زبانه با قابلیت حرکت در چهار جهت را دارد.
 • برای درب‌های چینی امکان استفاده از کلیدهای کامپیوتری وجود دارد و یراق آلات استفاده‌شده در آن‌ها با کیفیت است.

تحلیل کلی درب ضد سرقت چینی

درب ضد سرقت چینی به دلیل استفاده از پوشش فلزی گزینه مناسبی برای اماکن عمومی و به طور ویژه برای ورودی آپارتمان است. این درب‌ها در قالب‌های متفاوتی هستند و اصول استاندارد در طراحی آن‌ها رعایت شده است. استحکام بالا در برابر رطوبت و حرارت از ویژگی‌های برجسته درب‌های چینی محسوب می‌شود و در بین انواع درب ضد سرقت می‌توان آن‌ها را ارزان‌ترین گزینه‌ها معرفی کرد. اگرچه مدل‌های گران‌قیمت هم از آن‌ها در بازار وجود دارد.

درب ضد سرقت ترک

به دلیل سابقه خوب محصولات این کشور طرفدار زیادی دارد و می‌توان آن را به عنوان پرمصرف‌ترین محصولات در بازار معرفی کرد. برخی از این درب‌ها به صورت مستقیم وارد ایران می‌شوند و برخی نیز توسط برخی از شرکت‌ها مونتاژ می‌شوند. کیفیت درب‌های ترکیه‌ای از لحاظ استحکام و از لحاظ جنس بدنه تقریباً با محصولات ایرانی همخوانی دارد، اما در حوزه استفاده از یراق‌آلات می‌توان رأی به درب‌های ترکیه‌ای داد. در مورد مشخصات فنی این درب‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیشتر این محصولات در قالب درب ضد سرقت ام دی اف با روکش چوبی هستند، اما نوع PVC و کامپوزیتی آن‌ها در بازار وجود دارد.
 • درب ضد سرقت ترک دارای ۴ لولا بوده که امکان رگلاژ کردن آن‌ها وجود دارد.
 • در این درب‌ها از یک چارچوب با ضخامت ۱۷ سانتیمتر استفاده شده و از ورق 1.4 میل در آن‌ها استفاده شده است.
 • برای بالا بردن استحکام درب در برابر ضربه و رطوبت، در قسمت پاشنه درب از استیل ضد زنگ استفاده شده است.
 • این محصولات عموماً به صورت تک لنگه و با ابعاد ۱۱۰ در ۲۱۰ سانتی متر به بازار عرضه می‌شوند.
 • قفل استفاده‌شده در درب‌های ترک تعداد زبانه کمتری دارد و دارای هشت زبانه متحرک است.
 • امکان نصب چشمی و دستگیره فلزی برای این درب‌ها وجود دارد.

تحلیل کلی درب ضد سرقت ترک

به طور کلی در بین انواع درب ضد سرقت موجود در بازار، محصولات کشور ترکیه از لحاظ کیفیت در سطح مطلوب و قابل قبولی هستند، اما قیمت آن‌ها نسبت به درهای ایرانی و چینی بالاتر است. این درب‌ها به دلیل طراحی خاص خود در ورودی ساختمان، ورودی اتاق نشیمن، ورودی سالن‌های پذیرایی، و ورودی اتاق مدیران استفاده می‌شوند و استحکام بالایی دارند.

درب ضد سرقت ایتالیایی

در بین انواع درب ضد سرقت موجود در بازار ایران، درب‌های ضد سرقت ایتالیایی با توجه به طراحی خاص خود به عنوان یک گزینه‌ای منحصربه‌فرد و البته گران‌قیمت شناخته می‌شوند. این درب‌ها که از لحاظ ویژگی‌های ظاهری و کیفیت جنس در سطح بالاتری نسبت به سایر گزینه‌ها هستند، دارای محور مرکزی بوده که به شکل چرخش از وسط است و لولاها به صورت مخفی به کار رفته‌اند. درب‌های ایتالیایی غالباً در قالب درب‌های چوبی هستند و ممکن است از روکش پی وی سی هم برای آن‌ها استفاده شود. مشخصات فنی درب ضد سرقت ایتالیایی به صورت زیر است:

 • تعداد لولا در این درب‌ها متغیر است و به وزن درب و شرایط آن بستگی دارد.
 • لولاها در این درب به صورت مخفی هستند و محور چرخش درب در مرکز آن قرار دارد.
 • امکان تغییر در ابعاد و اندازه درب با توجه به محل نصب آن‌ها وجود دارد.
 • قسمت داخلی درب دارای یک یا دو پوشش فولادی پشتیبان است.

تحلیل کلی درب ضد سرقت ایتالیایی

درب‌های ضد سرقت ایتالیایی از جمله درب‌های گران‌قیمت در بازار محسوب می‌شوند که هم تغییرات نرخ ارز در این قیمت‌گذاری نقش دارد و هم شرایط کیفی آن‌ها نسبت به سایر محصولات موجود در بازار بهتر است. معمولاً در بین انواع درب ضد سرقت از این محصول به عنوان یک یاد می‌شود و در پروژه‌های مسکونی و پروژه‌های اداری لوکس کاربرد دارند.

انواع درب ضد سرقت از لحاظ جنس بدنه

اولین معیاری که شما در جریان خرید خود باید به آن توجه کنید، جنس بدنه درب ضد سرقت است. اصولاً این درب‌ها دارای یک قسمت متراکم مرکزی هستند که ممکن است با یک ورقه فولادی پشتیبانی شده و استحکام آن افزایش یابد. در نهایت بر روی آن یک پوشش از جنس مواد مختلف به کار گرفته می‌شود که هم استحکام آن را بالا ببرد و هم زیبایی محصول را حفظ کند. انواع درب ضد سرقت از لحاظ جنس بدنه به گروه‌های زیر تقسیم بندی می‌شوند:

درب ضد سرقت چوبی

قسمت مرکزی یا قسمت داخلی این درب‌ها از جنس چوب است که معمولاً چوب آن از نوع چوب راش، چوب گردو، چوب صنوبر، چوب گیلاس و سایر چوب‌های محکم و متراکم است. از آنجایی که ساختار چوب استحکام بالایی ندارد و مقاومت آن در برابر آتش کم است، معمولاً در درب‌های چوبی از یک یا دو ورق فولادی به عنوان حامی و پشتیبان استفاده می‌شود. بنابراین اگرچه وزن چوب سبک است، وجود ورقه‌های فولادی باعث افزایش وزن آن‌ها شده و باید از یراق محکم برای نگهداری آن‌ها استفاده شود.

درب ضد سرقت فلزی

در پوشش ، از فلز آن هم فلز استنلس استیل یا استیل ضد زنگ است. البته نمونه‌هایی با ورقه‌های فلزی دیگر هم در بازار وجود دارد که که چندان زیاد نیستند. این درب‌ها معمولاً تولیدی کشور چین هستند و به صورت وارداتی به ایران آورده می‌شود. وجود پوشش فلزی باعث شده که مقاومت آن‌ها در برابر خط و خش و آتش سوزی بسیار بالا باشد و یک گزینه مطلوب برای حمام و سرویس بهداشتی، اتاق خواب و بعضاً اتاق کارخانه‌ها و شرکت‌ها باشد.

در نمونه‌های موجود در بازار عدم استفاده از ورق پشتیبانی در بخش داخلی درب باعث شده که استحکام آن‌ها نسبتاً پایین باشد و در برابر ضربه شکننده باشند. البته نمی‌توان از سایر خصوصیات مثبت این درب‌ها و همچنین درجه بندی کیفیت آن‌ها هم چشم پوشی کرد.

درب ضد سرقت کامپوزیتی

وجود پوشش کامپوزیتی در انواع درب ضد سرقت، باعث شده که ما با متنوع‌ترین گزینه در بازار مواجه باشیم. پوشش‌های کامپوزیتی بر خلاف چوب یا فلز، به راحتی شکل‌دهی می‌شوند و می‌توان طرح‌ها و الگوهای مختلفی را به کمک آن‌ها پیاده‌سازی کرد. این پوشش در برابر رطوبت مقاومت بالایی دارد، وزن آن بسیار سبک است و به راحتی می‌توان آن‌ها را تعمیر کرد. در قسمت داخلی درب‌های کامپوزیتی از ورق پوشش فولادی استفاده شده است که استحکام آن را در برابر ضربه به مراتب بالاتر از گزینه‌های دیگر برده است. نکته ناامیدکننده در مورد پوشش‌های کامپوزیتی این است که در برابر حرارت مقاوم نیستند. این پوشش برای درب ورودی آپارتمان، درب ورودی اتاق خواب و درب ورودی دفاتر کوچک انتخاب مناسبی هستند و در برابر عبور رطوبت و صدا عایق است.

درب ضد سرقت HDF

در بین انواع درب ضد سرقت می‌توان این گزینه را به عنوان یک گزینه متفاوت معرفی کرد. اصطلاح HDF از یک واژه انگلیسی تحت عنوان High density fiberboard برگرفته شده است که نشان‌دهنده نوعی تخته فیبری شکل است که با روش خشک و تحت فشار زیاد تولید شده است. این پوشش تراکم بسیار بالایی دارد و به عنوان پوشش کابینت و کمد استفاده می‌شود.

درب‌های ضد سرقت HDF تا حدود زیادی به درب‌های چوبی شباهت دارند و سطح آن‌ها تقریباً یکسان است. این درب‌ها تنوع درب‌های کامپوزیتی را ندارند، اما با استفاده از دستگاه CNC می‌توان الگوهای مختلفی روی آن‌ها پیاده‌سازی کرد. به همین دلیل گزینه‌ای مناسب برای درب ورودی منازل و درب دفتر کار یا مطب پزشکان محسوب می‌شود. این درب‌ها در برابر رطوبت بالا یا حرارت زیاد مقاومت بالایی ندارند، اما در برابر ضربه یکی از گزینه‌های مناسب محسوب می‌شوند.

درب ضد سرقت PVC

درب ضد سرقت پی وی سی به عنوان یکی از گزینه‌های مدرن در بازار شناخته می‌شوند که وجود یک لایه pvc روی آن‌ها اصلی‌ترین ویژگی آن‌هاست. در بین انواع درب ضد سرقت می‌توان به این محصول نمره قابل قبولی داد، زیرا هم از لحاظ کیفیت طراحی و هم از لحاظ شکل‌پذیری ورق پی وی سی می‌تواند ما را به الگوهای مختلفی برساند. این درب‌ها به شدت در برابر رطوبت مقاوم هستند و امکان استفاده از آن‌ها برای درب ورودی ساختمان وجود دارد. البته ماده پی وی سی مقاومت بالایی در برابر حرارت ندارد و از طرف دیگر امکان ایجاد خط و خش و خط‌خوردگی به دلیل رفتار کودکان در آن وجود دارد. برای قرار دادن پوشش پی وی سی از دستگاه پرس وکیوم استفاده می‌شوند و به عنوان یکی از متنوع‌ترین گزینه‌ها در سطح بازار معرفی می‌شود.

انواع درب ضد سرقت از لحاظ طرح

یکی از مواردی که در انتخاب انواع درب ضد سرقت تاثیرگذار است، طرح استفاده‌شده برای درب است. علاوه بر شرکت‌های تولیدکننده و همچنین جنس استفاده‌شده برای ساخت این محصولات، شرکت‌ها برای پاسخگویی به نیاز مشتریان خود، الگوهای مختلفی در نظر گرفته‌اند که با عنوان طرح خاص نامگذاری می‌شوند. مثلاً اگر بخواهیم به چند مورد از آن‌ها اشاره کنیم:

  • درب ضد سرقت سری کریستال: از جنس ام دی اف با روکش چوب و شیشه هستند که سطح آن‌ها براق و کریستالی است.
  • درب ضد سرقت سری اینوکس: برای ساخت بدنه این درب‌ها از ام دی اف و استیل استفاده شده است و حالت چوبی آن جلب توجه می‌کند.
  • درب ضد سرقت سری اسمارت: ماده اصلی استفاده‌شده در این درب ام دی اف و چوب است و طراحی هوشمندانه آن به همراه قفل هوشمند باعث این نام‌گذاری شده است.
  • درب ضد سرقت سری نانو لمینت: این درب‌ها از جنس سنگ و روکش چوب هستند و از روش لمینت کردن برای چسباندن روکش آن‌ها استفاده شده است

منبع : urbanfront

دکمه بازگشت به بالا