فرهنگ و هنر

گزارشی که رسانه‌های خارجی از عملیات «کربلای۸» دادند

تلاقی زمان‌ عملیات‌ کربلای‌۸ با برگزاری‌ مراسم‌ چهل‌ و هشتمین‌ سالگرد تشکیل‌ حزب‌ بعث، موجب‌ شد که‌ عراق‌ بلافاصله‌ به‌ منظور تحت‌الشعاع‌ قرار دادن‌ بازتاب‌ این‌ عملیات، به‌ تاسیسات‌ نفتی جزیره‌ «سیری» ‌ که‌ یکی از مبادی‌ صادرات‌ نفت‌ ایران‌ بود، حمله‌ کرده‌ خسارات‌ قابل‌ ملاحظه‌ای‌ را به‌ آن‌ وارد آورد، به‌ گونه‌ای‌ که‌ تا ساعت‌ها بهره‌ برداری‌ از اسکله‌ مذکور امکان‌ پذیر نبود.

به گزارش شبکه، عملیات «کربلا۸» با رمز «یا صاحب‌ الزمان‌ (عج)» و با هدف‌ انهدام‌ نیروهای‌ دشمن‌ و تحکیم‌ مواضع‌ بدست‌ آمده‌ در عملیات‌ «کربلا۵» به‌ مدت‌ پنج‌ روز در منطقه‌ عملیاتی شرق‌ بصره‌ توسط رزمندگان‌ اسلام‌ در نیروی‌ زمینی سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی انجام شد و طی آن ۶۰ دستگاه‌ تانک‌ و نفربر و ده‌ها دستگاه‌ خودرو از تجهیزات‌ دشمن‌ منهدم‌ شد.

تعداد به‌ هلاکت‌ رسیدگان‌ دشمن طی این عملیات ۵۰۰۰ نفر و تعداد اسرا ۲۰۰ نفر و غنایم، دهها دستگاه‌ تانک‌ و نفربر و تعداد زیادی‌ انواع‌ خودرو از دشمن‌ گزارش‌ شده‌ است.

سپاه‌ ابتدا در نظر داشت‌ طی چند عملیات‌ محدود، به‌ صورت‌ تدریجی خطوط منطقه‌ متصرفه‌ را با رسیدن‌ به‌ کانال‌ زوجی اصلاح‌ و تکمیل‌ کند، ولی با توجه‌ به‌ موانعی که‌ وجود داشت، عملیات‌ کربلای ۸ طرح ریزی‌ و در دو محور طراحی شد تا توسط دو قرارگاه‌ اجرا شود.

محور اول‌ این عملیات آبگرفتگی شمال‌ «بوبیان» با فرماندهی و هدایت‌ «قرارگاه‌ قدس» و محور دوم‌ نیز حد فاصل‌ کانال‌ ماهی تا جاده‌ شلمچه غرب‌ کانال‌ ماهی، با فرماندهی و هدایت‌ قرارگاه‌ کربلا بود. در تدبیر عملیاتی، با توجه‌ به‌ حساسیت‌ شمال‌ آبگرفتگی بوبیان‌ برای‌ دشمن‌ و اهمیت‌ عبور از کانال‌ ماهی در غرب‌ کانال‌ زوجی، چنین‌ پیش‌ بینی می‌شد که‌ در صورت‌ تلاش‌ در این‌ محور، علاوه‌ بر فریب‌ دشمن‌ نسبت‌ به‌ سمت‌ اصلی تک، آتش‌ دشمن‌ نیز تجزیه‌ می‌شود.

به‌ این‌ ترتیب‌ مرحله‌ اول‌ عملیات‌ در محور غرب‌ کانال‌ ماهی همزمان‌ با محور شمال‌ آبگرفتگی بوبیان‌ در ساعت‌ ۲:۱۵دقیقه بامداد روز ۱۸ فروردین ماه ۶۶ توسط لشکرهای‌۳۳ المهدی، ‌۲۵ کربلا، ۱۹ فجر، ۱۰سیدالشهدا و ۳۱ عاشورا که‌ به‌ ترتیب‌ از چپ‌ به‌ راست‌ ماموریت‌ تصرف‌ و تامین‌ هدف‌ را بر عهده‌ داشتند، آغاز شد. لشکر ۱۰ حضرت سیدالشهداء (ع) در این عملیات با استعداد ۱۰ گردان وارد عمل شد که گردان حضرت علی اکبر (ع) از واحدهای خط شکن این لشکر بشمار می‌رفت که با ظرفیت دو گروهان فتح و نصر و در دو محور اقدام به تک(حمله) کرد.

از شهدای شاخص لشکر در این عملیات می‌توان به شهیدان «احمد عراقی» فرمانده اطلاعات و عملیات لشکر۱۰ و «جعفر محمدی» فرمانده سابق گردان حضرت علی اکبر(ع) در زمان تشکیل مجدد آن در سال ۶۴ نام برد. همچنین از شهدای شاخص این گردان می‌توان به شهیدان «مسلم اسدی» جانشین گردان، «ابوالقاسم کشمیری» و «علی اخلاصوند» اشاره کرد.

در این عملیات تیپ‌های ‌۶۸ و ۶۵ نیرومخصوص‌ و تیپ‌های‌ ۱۰۶ و ۴۱۶ و ۲۹ و ۱۱۷ و ۷۳ از لشکر ۲۷، ۵ مکانیزه ۴۴۸، ۴۵، ۱۰۴، و ۴۲۱ و ۲ کماندویی ستاد کل ۴۴۸، و تیپ‌های۲ و ۵ از گارد ۶ ریاست‌ جمهوری، ۴۲زرهی، ۲ پیاده گردان‌ کماندویی از لشکر محمد القاسم، یک‌ گردان‌ تانک، تیپ ۲۶ زرهی، گردان‌های‌۳، ۱و ۴ از تیپ ۴۱۷ دشمن نیز منهدم‌ شدند. تعداد به‌ هلاکت‌ رسیدگان‌ طی عملیات‌ مذکور ۵۰۰۰ نفر و تعداد اسرا ۲۰۰ نفر و غنایم، دهها دستگاه‌ تانک‌ و نفربر و تعداد زیادی‌ انواع‌ خودرو از دشمن‌ گزارش‌ شده‌است.

درک دشمن از مشی جدید نظامی ایران

بطور کلی فشار عراق‌ برای‌ باز پس‌گیری منطقه‌ای‌ در حدود یک‌ کیلومتر مربع‌ با توان‌ بالا در نوع‌ خود کم‌ نظیر بود. عکس‌العمل‌ دشمن‌ بدون‌ احتساب‌ و پیش‌بینی تلفات‌ زیاد و پذیرش‌ آن‌ به‌ عنوان‌ بهای‌ باز پس‌ گیری‌ منطقه‌ نمی‌توانست‌ باشد. دشمن‌ با درک‌ مشی جدید نظامی جمهوری‌ اسلامی مبنی بر پیشروی‌ در شرق‌ بصره‌ و انهدام‌ متوالی قوای‌ عراق، بر آن‌ شد که‌ با اقدامی اساسی و با قوت، طراحان‌ و مسئولان‌ جنگ‌ جمهوری‌ اسلامی را نسبت‌ به‌ ادامه‌ پیشروی‌ در منطقه‌ شرق‌ بصره‌ مأیوس‌ کند. علاوه‌ بر این‌ همزمانی عملیات‌ کربلای‌۸ با سالگرد تاسیس‌ حزب‌ بعث‌ و نیز نقش‌ تبلیغی این‌ عملیات‌ در اعلام‌ تصمیم‌ بر تداوم‌ عملیات‌ در منطقه‌ و همزمانی آن‌ با تغییر وتحولات‌ سیاسی مبنی بر حذف‌ صدام، قابل‌ ذکر است.

از یک‌ سو شرایط سیاسی و نظامی جنگ‌ پس‌ از عملیات‌ کربلای ‌۵ و از سوی‌ دیگر اهمیت‌ زمین‌ منطقه‌ شرق‌ بصره، موجب‌ شد تا عملیات‌ کربلای‌۸ که‌ با هدف‌ محدود نظامی صورت‌ گرفت، بازتاب‌ و انعکاس‌ نسبتا گسترده‌ای‌ داشته‌ باشد. در مورد این‌ عملیات، خبرگزاری‌ فرانسه‌ به‌ نقل‌ از ناظران‌ در تهران‌ چنین‌ گزارش‌ داد: «اهداف‌ عملیات‌ جدید کربلای‌۸ ایران‌ که‌ صرفا نظامی است، محدود به‌ نظر می‌رسد. ایران‌ بدون‌ تردید این‌ بخش‌ جنوبی را برای‌ حمله‌ انتخاب‌ کرد تا مانع‌ از تحکیم‌ خطوط دشمن‌ در آنجا شود.» در واقع‌ گزارش‌ خبرگزاری‌ فرانسه‌ معطوف‌ به‌ این‌ مطلب‌ بود که‌ این‌ عملیات‌ در تداوم‌ سلسله‌ تلاش‌های‌ ایران‌ در این‌ منطقه‌ و برنامه‌ریزی‌ برای‌ انجام‌ عملیات‌ به‌ سمت‌ بصره، معنا و مفهوم‌ دارد.

تلاقی زمان‌ عملیات‌ کربلای‌۸ با برگزاری‌ مراسم‌ چهل‌ و هشتمین‌ سالگرد تشکیل‌ حزب‌ بعث، موجب‌ شد که‌ عراق‌ بلافاصله‌ به‌ منظور تحت‌الشعاع‌ قرار دادن‌ بازتاب‌ این‌ عملیات، به‌ تاسیسات‌ نفتی جزیره‌ «سیری» ‌ که‌ یکی از مبادی‌ صادرات‌ نفت‌ ایران‌ بود، حمله‌ کرده‌ خسارات‌ قابل‌ ملاحظه‌ای‌ را به‌ آن‌ وارد آورد، به‌ گونه‌ای‌ که‌ تا ساعت‌ها بهره‌ برداری‌ از اسکله‌ مذکور امکان‌ پذیر نبود.

به‌ هر حال‌ پیروزی‌ عملیات‌ کربلای‌۸ همانند پیروزی‌های‌ دیگر ایران‌ در ابتدا از سوی‌ عراق‌ و کلیه‌ حامیانش‌ مورد تکذیب‌ قرار گرفت، چنانکه‌ رادیو اسراییل‌ به‌ نقل‌ از کارشناسان‌ نظامی گفت: «به‌ احتمال‌ قوی‌ نیروهای‌ ایرانی در عملیات‌ موسوم‌ به‌ کربلای‌۸ در جبهه‌ بصره‌ موفق‌ به‌ پیشروی‌ نشده‌اند و نبرد به‌ صورت‌ ساکن‌ ادامه‌ دارد.»

اما با گذشت‌ زمان‌ و عینیت‌ پیروزی‌ ایران، عراق‌ سرانجام‌ زبان‌ به‌ اعتراف‌ گشود و متعاقب‌ آن‌ خبرگزاری‌ها چنین‌ گزارش‌ دادند: «عراق‌ دیروز اعتراف‌ کرد که‌ مناطقی را در جریان‌ حمله‌ جدید ایران‌ در شرق‌ بصره‌ از دست‌ داده‌ است.» اعتراف‌ عراق‌ به‌ از دست‌ دادن‌ زمین‌هایی در نزدیکی بصره، در اطلاعیه‌ نظامی این‌ کشور منعکس‌ شده‌ است. همچنین‌ دعوت‌ ایران‌ از خبرنگاران‌ خارجی برای‌ بازدید از منطقه‌ آزاد شده‌ در عملیات‌ نیز به‌ منزله‌ پیروزی‌ جدید ایران‌ مورد تاکید قرار گرفت.

 در آستانه‌ سال ‌۶۶ ضمن‌ آنکه‌ موفقیت‌ حاصله‌ از عملیات‌ کربلای‌۸ در منطقه‌ شرق‌ بصره، از سوی‌ رسانه‌های‌ خارجی مورد تایید قرار گرفت، به‌ عنوان‌ ضعف‌ و ناتوانی روحی روز افزون‌ عراق‌ نیز ارزیابی شد.

انتهای پیام

انتشارات فرهنگ و هنر

با کلماتم، ابتکار هنری را به وجود می‌آورم و جذابیت زندگی را در آن تقدیم می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا