اجتماعی

چگونه از بروز مسمومیت دارویی پیشگیری کنیم؟

اعتیاد به مواد مخدر شایع ترین علت اعتیاد در سراسر جهان است. این نوع مسمومیت به ویژه برای کودکان بسیار خطرناک است، بنابراین باید به خانواده ها آموزش داد که چگونه از آن پیشگیری کنند.

به گزارش شبکه، داروها یکی از خطرناک ترین مواد مسموم کننده در خانوارها هستند و شایع ترین علت مسمومیت در دنیا استفاده از داروها بیش از دوز درمانی است. مصرف داروهای همراه با خواب آلودگی، بدون توجه به مقدار دارو و مصرف خودسرانه آنها می تواند منجر به اعتیاد به مواد مخدر شود.

لازم به ذکر است که اعتیاد به مواد مخدر در کودکان اغلب به صورت تصادفی و در نتیجه کنجکاوی کودکان یا اشتباهات والدین اتفاق می افتد.

برای پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر در کودکان موارد زیر باید در نظر گرفته شود:

– در صورت وجود کودکان زیر 5 سال در منزل، داروها را دور از دسترس و در کمدهای بلند قفل دار نگهداری کنید.

– در مواقعی که کودک مریض است، مراقب باشید که به طور مکرر غذا نخورد و بیش از مقدار تجویز شده دارو ندهید.

– برای جلوگیری از مصرف دارو، آن را در کیف دستی خود قرار ندهید.

– در حضور کودکان دارو مصرف نکنید زیرا ممکن است از بزرگسالان تقلید کنند و دارو را در دهان خود فرو ببرند.

– اگر به کودک خود دارو می دهید، آن را به عنوان دارو توضیح دهید و از به کار بردن کلماتی مانند آب نبات، شکلات یا غذا خودداری کنید.

– در صورت مسمومیت، داور را در بسته بندی اصلی نگهداری کنید تا بتوانید اطلاعات دقیق دارو را به پزشک بدهید.

– اگر فردی در خانواده شما تحت درمان ترک اعتیاد است، به فرزندتان اجازه ندهید که درمان اعتیاد به مواد مخدر را دریافت کند.

– بسیاری از کودکان و بزرگسالان با نگهداری شربت متادون در یخچال به خصوص با تبدیل بطری قرص به بطری نوشابه و خوردن تصادفی آن جان خود را از دست داده اند.

در عین حال، توصیه های دیگر در مورد پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر و قرار گرفتن در معرض معتادان عبارتند از:

– برای بیماران افسرده، بیماران با عدم تعادل رفتاری و افرادی که سابقه خودکشی دارند توصیه می شود داروها را دور از دسترس قرار داده و به میزان مصرف داروها توجه کنند.

– در سالمندان اعتیاد به مواد مخدر بسیار شایع و البته خطرناک است. با توجه به ظاهر مشابه داروها، فراموشی، ندانستن نام دارو، بی سوادی یا بی سوادی و ناتوانی در خواندن دستورالعمل های دارو، افراد مسن ممکن است دارو را اشتباه مصرف کنند یا آن را به طور مکرر مصرف کنند. برای پیشگیری از اعتیاد افراد مسن، مصرف مواد توسط افراد مسن خانواده باید تحت نظر باشد. بهترین راه برای جلوگیری از مصرف مکرر داروهای خود این است که تعداد دفعات مصرف آنها را پیگیری کنید.

در عین حال باید توجه داشت که مصرف بسیاری از داروها در اقدام به خودکشی می تواند منجر به وخامت ناگهانی وضعیت فرد مسموم یا آسیب دائمی کبد و کلیه شود، البته در ابتدا ممکن است علائم و نشانه های خاصی وجود نداشته باشد. هنگام مواجهه با معتاد ناخودآگاهی که در کنار آینده یک کیسه قرص خورده است، خونسردی خود را حفظ کنید و کیسه را با خود به بیمارستان ببرید بدون اینکه فرد را به استفراغ وادار کنید.

بر اساس اعلام معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران، القای استفراغ در مسمومیت فقط با نظر پزشک انجام شود. زیرا این عمل باعث بدتر شدن وضعیت بیمار در برخی اعتیادها به مواد مخدر می شود.

در بیشتر موارد مسمومیت دارویی تصادفی یا عمدی، با مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم 190 یا اورژانس 115 تماس بگیرید تا از نحوه برداشتن اولین قدم مطلع شوید.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا