بین الملل

منظور: آماده‌ایم تأمین بودجه دانشگاه‌ها بدون وابستگی به دولت را بیازماییم

منظور: آماده‌ایم تأمین بودجه دانشگاه‌ها بدون وابستگی به دولت را بیازماییم

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه در پاسخ به پیشنهاد یکی از دانشگاه‌ها مبنی بر امکان تأمین بودجه دانشگاه بدون وابستگی به بودجه دولت، گفت: تا آنجایی که بتوانیم و اختیار داشته باشیم حاضر هستیم حتی به صورت آزمایشی کار را جلو ببریم.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، داود منظور روز چهارشنبه در نشست هم‌اندیشی با روسای دانشگاه‌های برتر تهران اظهار کرد: رئیس‌جمهور بر تقویت دانشگاه‌ها تأکید دارند و در سازمان برنامه‌وبودجه بر اساس مأموریتی که داریم تلاش می‌کنیم از این موضوع حمایت شود.

او  افزود: فعالیت دانشگاه‌ها در راستای تربیت دانشجو و استاد و تولید علم و دانش است و این موضوع ایجاب می‌کند تعامل نزدیکی با رؤسای دانشگاه‌ها داشته باشیم تا کشور در مسیر پیشرفت و رشد شتاب بگیرید.

معاون رئیس‌جمهور تأکید کرد: هر میزان در دانشگاه‌ها هزینه کنیم، نوعی سرمایه‌گذاری است و بیشتر از آنچه در صنایع سرمایه‌گذاری می‌شود، بازدهی دارد.

منظور در پاسخ به پیشنهاد یکی از دانشگاه‌ها مبنی بر امکان تأمین بودجه دانشگاه بدون وابستگی به بودجه دولت، گفت: تا آنجایی که بتوانیم و اختیار داشته باشیم حاضر هستیم حتی به صورت آزمایشی کار را جلو ببریم.

وی ادامه داد: مهم این است که بر روی مفادی که پیشنهاد شده به توافق برسیم.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه بیان کرد: دانشگاه‌ها در دنیا بخش عمده نیازهای خود را خودشان تأمین می‌کنند و دولت کمک‌کننده آنها است، البته دانشگاه‌ها درآمدهای اختصاصی دارند که سهم آن بسیار کم است.

منظور گفت: دولت منابع محدودی دارد و باید همه حوزه‌ها را پوشش دهد؛ واقعیت این است که منابع بودجه توان پاسخگویی به هزینه‌های جدیدی را ندارد.

وی خطاب به رؤسای دانشگاه گفت: تمایل داریم از پیشنهادات به ویژه پیشنهادات دانشگاه‌ها استفاده کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: با پیگیری‌های وزیر علوم احکام خوبی در برنامه هفتم و لایحه بودجه در حوزه دانشگاه‌ها دیده شده است که امیدواریم در سال آینده شاهد تحولی در آموزش عالی باشیم.

منظور ادامه داد: تلاش کردیم بودجه بخش پژوهش و فرهنگی در سال آینده افزایش خوبی داشته باشد.

وی گفت: اگر بتوانیم در موضوعات پالایشگاهی و پتروشیمی که مزیت نسبی کشور است، زنجیره ارزش را کامل کنیم می‌توانیم یک ضرب در ۱۰ می‌شود؛ متأسفانه وضعیت امروز پتروشیمی و پالایشی ما نوعی خام فروشی است.

معاون رئیس‌جمهور اظهار کرد: اینکه ما چگونه باید زنجیر ارزش را کامل و تعداد محصولات را بتوانیم متنوع کنیم نیازمند همکاری دانشگاه‌هاست.

منظور بیان کرد: متأسفانه خام فروشی دردسر  کمتری دارد و باید به سمت ایجاد زنجیره ارزش حرکت کنیم و باید الزامات آن فراهم شود تا تولیدکننده به سمت ایجاد زنجیره ارزش حرکت کند.

وی ادامه داد: البته صنعت پالایشی و پتروشیمی ما نسبت به ۲۰ سال پیش پیشرفت بسیاری داشته است و امروز صادرات غیرنفتی کشور تقریباً نیازهای ارزی کشور را تأمین می‌کند که بخشی توسط صادرات پتروشیمی‌هاست.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه گفت: باید با تنوع‌بخشی در تولیدات محصولات و ایجاد زنجیره ارزش درآمدهای کشور را افزایش دهیم که در برنامه هفتم فصلی تحت عنوان توسعه زنجیر ارزش دیده شده و باید تولیدکننده برای این موضوع تشویق شود.

تیم تحریریه بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای امور خاورمیانه. با توانایی درک عمیق از تاریخ و جغرافیا، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره تحولات سیاسی، اقتصادی و امنیتی در منطقه خاورمیانه ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و استراتژیک، به شما دیدی کامل از رویدادهای خاورمیانه می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا