بین الملل

زیدآبادی: حوثی‌ها در برابر حملات نظامی آمریکا و متحدانش تنها مانده‌اند

حملۀ نظامی آمریکا و بریتانیا به ۶۰ هدف حوثی‌ها در خاک یمن، با سکوت جامعهٔ جهانی روبرو شده است.

تاکنون فقط جمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان عملیات آمریکا و متحدانش را در خاک یمن محکوم کرده‌اند.

دلیل سکوت کشورهای مختلف جهان در برابر حمله به حوثی‌ها دو نکته است.

نکتهٔ نخست اینکه، حمله پس از تصویب قطعنامهٔ شورای امنیت سازمان ملل علیه اقدامات حوثی‌ها در دریای سرخ و عرب و تنگهٔ باب‌المندب صورت گرفت. این قطعنامه عملاً به حملهٔ نظامی علیه حوثی‌ها چراغ سبز نشان داد.

به عبارت دیگر، واشینگتن و لندن و دیگر متحدان، می‌توانند با استناد به قطعنامهٔ شورای امنیت، عملیات خود علیه حوثی‌ها را مطابق قوانین بین‌المللی و به منظور حفظ امنیت جهانی جلوه دهند.

نکتهٔ دوم هم اینکه حوثی‌ها با حمله به کشتی‌های مرتبط با اسرائیل، شرایط کشتیرانی در دریای سرخ را برای عموم کشورهای جهان بخصوص کشورهای عربی، پرهزینه کردند. به استثنای یکی- دو مورد، دیگر کشورها از کار آنان سود نمی‌برند و یا به شدت زیان می‌بینند.

به همین جهت، حوثی‌ها در برابر حملات نظامی آمریکا و متحدانش تنها مانده‌اند. آنها اگر بخواهند به عملیات قبلی خود ادامه دهند، به هدف سهل و آسانی برای بمباران‌های سنگین نیروهای متحد تبدیل خواهند شد.

311311

تیم تحریریه بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای امور خاورمیانه. با توانایی درک عمیق از تاریخ و جغرافیا، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره تحولات سیاسی، اقتصادی و امنیتی در منطقه خاورمیانه ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و استراتژیک، به شما دیدی کامل از رویدادهای خاورمیانه می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا