بین الملل

دیپلمات سابق آمریکایی به اتهام جاسوسی برای کوبا به ۱۵ سال حبس محکوم شد

یک دیپلمات سابق آمریکایی پس از اعتراف به جاسوسی برای کوبا در آنچه وزارت دادگستری آمریکا آن را یکی از طولانی‌ترین نفوذها در دولت واشنگتن می‌خواند، به ۱۵ سال زندان محکوم شد.

به گزارش شبکه، «ویکتور مانوئل روچا» که از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۲ به عنوان سفیر ایالات متحده در بولیوی خدمت می‌کرد، به ۲ اتهام از جمله اقدام به عنوان یک عامل خارجی غیرقانونی اعتراف کرده است. او در ابتدا در دسامبر ۲۰۲۳ به این جرم متهم شد.

به نقل از خبرگزاری رویترز، به گفته دادستان‌های ایالات متحده، روچا، ۷۳ ساله مخفیانه از حزب کمونیست حاکم کوبا حمایت می‌کرد و به جمع آوری اطلاعات این کشور علیه واشنگتن برای بیش از چهار دهه از جمله طی ۲۰ سال فعالیت در وزارت امور خارجه ایالات متحده مبادرت می‌ورزید.

طبق یک شکایت جنایی ارائه شده در دادگاه فدرال میامی، روچا به ده‌ها سال فعالیت خود برای کوبا اعتراف کرد.

روچا از ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۲ در وزارت خارجه آمریکا کار می‌کرد و از سال ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۵، عضوی از شورای امنیت ملی کاخ سفید بود.

«مارکنزی لاپوئنته»، دادستان آمریکایی گفت تمایل روچا به همکاری ماهیت کاری را که انجام داد، تغییر نمی‌دهد.

وی افزود: حبس ۱۵ ساله روچا، حداکثر مجازات برای جرایم او، پیامی قدرتمند به کسانی است که در ایالات متحده برای یک دولت خارجی اقدام غیرقانونی انجام می‌دهند و به دنبال انجام کارهای غیرقانونی هستند.

انتهای پیام

تیم تحریریه بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای امور خاورمیانه. با توانایی درک عمیق از تاریخ و جغرافیا، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره تحولات سیاسی، اقتصادی و امنیتی در منطقه خاورمیانه ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و استراتژیک، به شما دیدی کامل از رویدادهای خاورمیانه می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا