فرهنگ و هنر

جمشید جهانزاده: بازیگری سخت نیست، مهم ماندگاری است

موزه سینما در ادامه انتشار سلسله برنامه‌های تاریخ شفاهی خود، اکنون به مناسبت زادروز «جمشید جهانزاده» (بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون) بخش‌هایی از گفتگوی این هنرمند را منتشر کرده است.

به گزارش شبکه به نقل روابط عمومی موزه سینما، جمشید جهانزاده با بیان اینکه ورود به بازیگری زیاد سخت نیست و مهم ماندگاری است، گفت: شاید هر فردی که به بازیگری علاقمند است بتواند به هر طریقی وارد این‌کار شود اما ماندگاری در این حرفه بسیار مهم است.

وی با اشاره به آشنایی خود از دوران کودکی با سینما، افزود: یادم می‌آید شرکت نفت علاوه بر خدماتی که به همه می‌داد، سینما هم داشت و ما در آنجا آخرین فیلم‌های جهان را می‌دیدیم. دیدن فیلم‌ها اثرات مثبتی بر روی من داشت تا آنجا که جادوی صدا و تصویر من را به سمت خود (سینما) کشاند.

جهانزاده در ادامه درباره همکاری با محمد بزرگ‌نیا گفت: من معتقدم محمد بزرگ‌نیا از کارگردان‌هایی است که باید دوباره دعوت به کار شود و بودجه مناسبی برای فیلمسازی در اختیار او قرار داده شود؛ زیرا او سینما را خوب می‌شناسد و دقیق می‌داند کجا کلوزآپ و یا لانگ شات بگیرد.

جمشید جهانزاده: بازیگری سخت نیست، مهم ماندگاری است

وی با بیان اینکه داشتن هدف در کار مهم است، گفت: یک هنرمند وقتی وارد مسیری می‌شود باید هدف داشته باشد؛ زیرا بدون هدف راه به جایی نمی‌توان برد. در زندگی هنری و عادی اگر هدف نداشته باشید به پوچی می‌رسید. من معتقدم راز ماندگاری هر هنرمندی داشتن هدف است. هرچه این هدف بالاتر و قوی‌تر باشد نتیجه بهتری خواهید داشت؛ زیرا هدف به ما انرژی و حرکت می‌دهد.

جهانزاده با اشاره به فیلم «جنگ نفتکش‌ها» خاطرنشان کرد: یادم می‌آید زمانی‌که این فیلم را کار می‌کردیم رئیس نفتکش‌ها فردی بود که خودش به فیلم و سینما بسیار علاقمند بود و به همین دلیل در اختیار ما کشتی قرار داد که در آن زمان روزی ده‌ها هزار دلار هزینه آن بود.

او درباره فیلم کشتی آنجلیکا نیز بیان کرد: یادم می‌آید فیلم را شروع کرده بودند و من از وسط‌های فیلم رسیده بودم رفتم روی لبه کشتی و پریدم روی عرشه و صاف ایستادم و بزرگ‌نیا بسیار خوشش آمد و همین موجب شد در کل فیلم حواسش به من بود.

جهانزاده درباره مردم و حضورش در بین مردم گفت: وقتی مردم به ما می‌رسند و احساساتشان را بروز می‌دهند من واقعا نمی‌دانم چگونه باید پاسخ بدهم. مردم ما را زنده می‌کنند و به ما انرژی می دهند.

جمشید جهانزاده: بازیگری سخت نیست، مهم ماندگاری است

او تصریح کرد: خیلی مهم است که مردم ما را دوست داشته باشند؛ دوست داشتن مردم سرمایه تمام‌نشدنی است. وقتی مردم من را دوست داشته باشند برای من سرمایه بزرگی است که هرچقدر آن را خرج کنم تمام نمی‌شود. این سرمایه برای ما هنرمندان دست نیافتنی و بسیار ارزشمند است و من دلم می‌خواهد این سرمایه را همیشه داشته باشم.

جمشید جهانزاده در فیلم‌هایی همچون: کشتی آنجلیکا، جنگ نفت‌کش‌ها، ارابه مرگ، فریاد، جایی برای زندگی، خاک و آتش، تابو، تمساخ خونی و … نقش آفرینی داشته است.

انتهای پیام

انتشارات فرهنگ و هنر

با کلماتم، ابتکار هنری را به وجود می‌آورم و جذابیت زندگی را در آن تقدیم می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا