استان ها

جزئیات فنی دو ماهواره آماده پرتاب سازمان فضایی

مجموعه ای از ماهواره های ناهید (1 و 2) به سفارش سازمان فضایی ایران برای ماموریت ارتباطی پژوهشگاه فضایی ایران قرار است تا پایان سال جاری به فضا پرتاب شوند. پژوهشگران فضایی کشور با طراحی و ساخت این دو ماهواره، به اهداف «اجرای طرح راهبردی دستیابی به ماهواره ارتباطی زمین و زمین»، «دستیابی به برخی فناوری‌های مورد نیاز برای ماهواره ارتباطی زمین و زمین» و «» دست یافته‌اند. ارتباطات ماهواره ای را در باند Ku انجام می دهد.» آنها کشف کردند.

به گزارش شبکه، براساس اعلام عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ماهواره های ناهید 1 و 2 در حال آماده سازی و پرتاب تا پایان سال هستند.

دکتر آژانس فضایی ایران دکتر سالاریه همچنین از تکمیل فاز طراحی و ساخت ماهواره ناهید-1 خبر داد و با تاکید بر اینکه آزمایشات آن به طور کامل انجام شده است، طی ماه های آینده با ماهواره و مدار قائم 100 وارد خواهد شد.

سری ماهواره های ناهید یک ماهواره ارتباطی است که توسط موسسه تحقیقات فضایی کره در کره ساخته شده است.

ماهواره «ناهید 1» که توسط مؤسسه سامانه‌های ماهواره‌ای پژوهشگاه فضایی ایران با قراردادی با سازمان فضایی ایران طراحی و ساخته شده است، در مراسم روز فناوری فضایی در بهمن ماه 1394 رونمایی شد. ماموریت این ماهواره دستیابی به فناوری طراحی و ساخت ماهواره ارتباطی زمین انگشت است.

ماهواره «ناهید 1» یک راه میانی برای دستیابی به برخی از فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات مکانی است و فناوری مورد استفاده در اینجا پایه اصلی فناوری مورد نیاز برای ماهواره‌های عملیاتی ملی است.

«ونوس 1» ساختاری مکعبی شکل به ابعاد 85×80×80 سانتی متر و جرمی حدود 50 کیلوگرم دارد و توسط پرتابگر بومی در مدار ارتفاع پایین (LEO) قرار می گیرد. سلول های خورشیدی در 4 طرف از 6 طرف این ماهواره نصب می شوند و دو صفحه تاشو کوچک با سلول های خورشیدی مختلف دیگر روی این ماهواره نصب می شود و آن را در مدار مورد نظر قرار می دهد و عملکرد مجموعه مکانیزم باید به صورت چشمی بررسی شود. .

جزئیات فنی دو ماهواره آماده پرتاب توسط آژانس فضایی

ماهواره «ناهید 1» اولین ماهواره ایرانی با مکانیزم بازشدن است. هدف از تعبیه این دو صفحه نمایش، کسب تجربه در زمینه طراحی و استفاده از مکانیزم های فضای باز است، بنابراین پنل های خورشیدی عریض با ابعاد بزرگتر بر اساس قابلیت های به دست آمده در این زمینه می تواند در ماهواره های آینده کشور مورد استفاده قرار گیرد.

مدار در نظر گرفته شده برای این ماهواره بیضوی با ارتفاع و حضیض به ترتیب 375 کیلومتر و 250 کیلومتر با زاویه تمایل 55 درجه است.

«در مرحله اول راهبرد ایمن سازی ماهواره های ارتباطی زمینی»، «ایمن سازی برخی از فناوری های مورد نیاز ماهواره های ارتباطی زمینی»، «انجام ارتباطات ماهواره ای در باند Ku» و «گسترش سازوکارهای پنل های خورشیدی» از جمله اهداف هستند. “ناهید 1” طراحی و ساخت اصلی ماهواره ذکر شده است.

انتشار ناهید 1 در حالی با حاشیه هایی همراه بود که رسانه های خارجی از پرتاب آزمایشی موشکی قریب الوقوع ایران و احتمال پرتاب موشک ماهواره ای خبر دادند. اتفاقی که اگر رخ می داد به معنای انهدام ماهواره ناهید 1 بود. این خبر زمانی تقویت شد که دونالد ترامپ در توییتی به انفجار موشک سفیر اشاره کرد و آن را یک حادثه فاجعه بار توصیف کرد. آرزو می کنم موفق شوی.”

ساعاتی پس از اعلام این خبر، محمدجواد آذری ظهرمی، وزیر ارتباطات وقت ایران، این موضوع را در توییتر تکذیب کرد و گفت: «من وارد چاباسر شده‌ام، تلفنم را چک کردم و افراد زیادی در مورد ماهواره ما جویا شدند. اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه تلاش سوم برای قرار دادن ماهواره در مدار شکست خورده است. راستش ناهید-1 خوب است. او اکنون در آزمایشگاه است. خبرنگاران می توانند بازدید او را پوشش دهند.”

آذری جهرمی: ماهواره ناهید اینجاست. اگر آمریکایی ها تصاویر باکیفیتی دارند به آنها نشان دهید دقیقا کجا راکت های ما به پهپادها برخورد کرده اند!

ساعاتی پس از این توییت، مقدمات بازدید خبرنگاران از ماهواره «ناهید 1» واقع در پژوهشگاه فضایی به همراه خبرنگاران و عکاسان با همراهی آذری ظهرمی وزیر وقت ارتباطات فراهم شد. یک ماهواره 1 اینچی در حال استراحت در آشیانه برای بازدید آمد.وزیر ارتباطات در بازدید از این ماهواره سلفی گرفت و صبح بخیر به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت.

ماهواره زهره 2

ماهواره ‘ناهید-2’ یکی از ماهواره های مصنوعی مجهز به فناوری ارتباطی با قابلیت مانور و تصحیح مدار با پیشرانه است و گام مهمی در ایجاد سامانه ارتباطی در ارتفاع پایین است.

پروژه ماهواره ارتباطی «ناهید-2» که بر اساس قراردادی بین پژوهشگاه فضایی ایران و سازمان فضایی ایران ترویج می‌شود، یک ریزماهواره ارتباطی است که برای انجام مأموریت‌های ارتباطی در مدار LEO و توسعه فناوری زیرسیستم حساس برای ارتباطات GEO طراحی شده است. ماهواره

جزئیات فنی دو ماهواره آماده پرتاب توسط آژانس فضایی

این ماهواره ها قادر به انجام ماموریت های متعددی هستند که در دو دسته «اولیه» و «ثانویه» تعریف می شوند. ماموریت اولیه بر توسعه و آزمایش فناوری های اساسی ضروری، از جمله آزمایش حرکت مداری با استفاده از پیشرانه تک جزیی و دستیابی به یک عمر عملیاتی دو ساله متمرکز خواهد بود.

تست موقعیت یابی رادیویی مستقل از GPS، کاربرد تست گشتاور موقعیت با استفاده از نیروی محرکه، ارتباط S&F، اندازه گیری تشعشع (دزیمتری) و تست ارتباط تلفنی همزمان از وظایف ثانویه محسوب می شوند.

ماهواره «ناهید 2» یک ماهواره مکعبی شکل است که از پنل های خورشیدی بر روی بدنه خود برای تامین نیروی مورد نیاز استفاده می کند.این ماهواره بسته به شرایط ماموریتی مجهز به زیرسیستم کنترل موقعیت سه محوره است.دارای دقت اشاره RMS است. . مزایای جهت

ارتباطات ماهواره ای «ناهید 2» در باند فرکانسی S، KU، UHF و VHF انجام می شود و ترکیبی از کنترل حرارتی فعال و غیرفعال در این ماهواره برای کنترل گرما در سیستم های حیاتی مانند نیروی محرکه استفاده می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا