استان ها

تقویم فرهنگی دانشگاه آزاد از ۱۳ رجب تا نیمه شعبان است

شبکه/خراسان رضوی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: تقویم فرهنگی ما از ۱۳ رجب (ولادت امیرالمومنین) تا ۱۵ شعبان (ولادت امام زمان) است. خدا را شاکریم که ما توفیق به ولایت امیرالمومنین(ع) یافتیم. هر چه در مقوله فرهنگ، علم  و فناوری انجام می‌شود، باید مطابق با فرهنگ امامت‌مدار باشد.

محمدمهدی طهرانچی شامگاه ۴ بهمن در افتتاحیه سومین جشنواره علمی، فرهنگی و هنری امامت و مهدویت که در مجتمع شهدای سلامت برگزار شد، در خصوص جایگاه این جشنواره در متن دانشگاه اظهار کرد: ما تا دیروز به دنبال لغت اسلام بر سر در دانشگاه بودیم، زیرا اساساً دانشگاه با بنیانگذاری غلط دین‌ستیزی و تقلید علمی وارد ایران شد.

وی با بیان اینکه دانشگاه سه ساحت دارد عنوان کرد: ساحت اول دانشگاه فرهنگ، ساحت دوم علم و ساحت سوم فناوری است. ما بلدیم در حوزه علم چگونه عمل کنیم، از آغاز آنلاین و انتخاب واحد گرفته تا برگزاری کلاس‌ها و امتحانات و پایان‌ترم که این همان جریان آموزش علم است، اما قاعده کار فرهنگی چیست؟ اگر فرهنگ هم ساحتی از ساحات دانشگاه است، تقویم فرهنگی کجاست و سال تحصیلی چگونه می‌خواهد خود را برای فرهنگ آراسته کند؟

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: کار فرهنگ با کار علم تفاوت دارد، فرهنگ ارزش‌آفرین است. در غرب می‌گویند کار فرهنگی برای یکپارچگی اجتماعی و ارتقاء شهروندی است، اما ما باید یکپارچگی اجتماعی را از پیامبر اسلام(ص) بیاموزیم.

طهرانچی با بیان اینکه فرهنگ در گام اول جریان‌سازی می‌خواهد، گفت: در گام‌های بعد گفتمان‌سازی، شبکه‌سازی، نهادسازی، نماسازی و در آخر کلام رفتارسازی می‌خواهد، اما جریان‌سازی باید بر اساس شعار باشد، چرا که اگر شعار نداشته باشیم به شعور نمی‌رسیم.

وی اضافه کرد: تقویم فرهنگی ما از ۱۳ رجب (ولادت امیرالمومنین) تا ۱۵ شعبان (ولادت امام زمان) است. خدا را شاکریم که ما توفیق به ولایت امیرالمومنین(ع) یافتیم. هر چه در مقوله فرهنگ، علم  و فناوری انجام می‌شود، باید مطابق با فرهنگ امامت‌مدار باشد.

همچنین سید جواد جعفری، مدیرعامل مؤسسه علمی، فرهنگی و هنری امامت و مهدویت دانشگاه آزاد اسلامی در بخش دیگری از این مراسم عنوان کرد: ۳۱ واحد دانشگاهی در مراکز استان‌های کشور و ۱۱ واحد در استان تهران و در مجموع ۴۳ واحد دانشگاهی دانشگاه آزاد برنامه‌های موضوعی سومین جشنواره امامت و مهدویت را دنبال می‌کنند.

وی افزود: بنیان جشنواره امامت و مهدویت بر مودت ذی‌القربی، یاد خدا و اطاعت از اهل بیت عصمت و طهارت است و لذا این جشنواره را باید از دریچه مکتب اهل بیت(ع) و مناسبات رجب تا شعبان دید. این اتفاق از برکات رویش و زایش سند تحول تعالی دانشگاه آزاد اسلامی ضمن رهنمودهای رهبری است.

جعفری بیان کرد: این جشنواره به سرعت رشد کرد، چراکه ریشه در اعماق وجودی ولایتمداران دارد و بر این اساس ۴۳ واحد دانشگاهی با ۵۲ برنامه موضوعی در گستره‌های ملی و استانی همراه با ۷۰ پیش‌رویداد به‌ مدت ۴۵ روز این جشنواره را آغاز کرده و تا نیمه‌ شعبان ادامه دارد.

مدیرعامل مؤسسه علمی، فرهنگی و هنری امامت و مهدویت دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: این جشنواره دو نقطه عطف دارد و  افتتاحیه سالانه آن در جوار بارگاه امام رضا(ع) برگزار و اختتامیه آن نیز در جوار حرم مطهر کریمه اهل بیت(س) برگزار می‌شود و این یعنی آغاز و پایان جشنواره با اذن ولایت صورت می‌گیرد.

وی ضمن تقدیر از دست‌اندرکاران برگزاری این جشنواره گفت: پیشنهاد شده تا این جشنواره در سطح دانش‌آموزی هم برگزار شود. اختتامیه سومین جشنواره امامت و مهدویت همزمان با نیمه‌ شعبان مصادف با سالروز ولادت حضرت مهدی(عج) در شهر مقدس قم برگزار می‌شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا