بهره‌برداری از ۱۷پروژه عمرانی راهداری در قزوین

به گزارش خبرگزاری شبکه از قزوین؛ جواد حق لطفی، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان قزوین در نشست مدیران حوزه راه و مسکن با اصحاب رسانه استان که به مناسبت دهه فجر در محل اجرای پروژه‌های نهضت ملی مسکن برگزار شد؛ در سخنانی اظهار کرد: برای ایمنی راه‌ها نیز در زمستان 33 هزار تن ماسه و نمک در استان ذخیره‌سازی شده و در صورت لزوم با همکاری 350 راهدار و 300 دستگاه ماشین‌آلات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی از تردد ۳۱۴ میلیون خودرو از سطح جاده‌های این استان در 10 ماهه نخست امسال خبر داد و تصریح کرد: در این مدت میزان تردد خودروها از راه‌های ارتباطی این استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته هفت درصد افزایش داشته است.

این مسئول در ادامه سخنانش با بیان به اینکه موضوع شناسایی مراکز «بار معادن» همواره مساله مهمی برای این اداره کل است؛ توضیح داد: حفظ ایمنی و نگهداری از سطح راه‌ها بسیار حایز اهمیت است از این‌رو هرگونه حمل و نقل باری باید به صورت قانونی صورت بگیرد تا سود حاصل از این درآمدزایی را بتوانیم برای ایمن‌سازی جاده‌ها استفاده کنیم.

حق‌لطفی با اشاره به اینکه درحال حاضر تمامی جابجایی‌ها باید با بارنامه انجام شود؛ گفت: متاسفانه در حال حاضر ۷۰ درصد از بار معادن استان بدون بارنامه جابه‌جا می‌شوند و این در حالی است که اگر بار معادن قانونی انجام شود بودجه این اداره کل را در زمینه حفظ و نگهداری راه‌ها تا دو برابر افزایش می‌دهند.

وی اضافه کرد: امسال در قوانین بودجه کشور نیز مصوب شد که معادن باید ۲۵درصد از فروش سالانه خود را برای بهسازی مسیرهای عبوری خود پرداخت کنند؛ از همین‌رو با انجام بارنامه می‌توانیم این قانون را هم عملیاتی کنیم و از درآمد حاصل از آن را برای بهسازی و ایمنی محورهای مواصلاتی استان استفاده کنیم.

حق لطفی با اشاره به نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی با استفاده از قانون تبصره 18، تشریح کرد: از این محل امسال تاکنون 11 هزار و 700 میلیارد تومان برای نوسازی ناوگان حمل و نقل استان جذب کرده‌ایم و اولویت در اجرای این طرح توجه به ناوگان مسافربری است.

وی یادآورشد: استان قزوین در حال حاضر دارای ۲۰۰ دستگاه اتوبوس و 300 دستگاه مینی‌بوس است که سن برخی از آنها بیش از ۱۵ سال است؛ با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته باید طی ۲ سال آینده ناوگان بالای 15 سال را نوسازی کنیم.

این مسئول با اشاره به اجرای عملیات آسفالت در محورهای مواصلاتی استان اعلام کرد: در 10 ماه نخست امسال ۴۱کیلومتر از راه‌های اصلی استان با روش‌های نوین، آسفالت شده‌اند که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته صد درصد رشد داشته است.

حق لطفی با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی این دستگاه در حوزه ایمنی راه‌ها مطرح کرد: براساس بررسی4 هزار برگه خروجی سامانه‌های کروکی‌های پلیس ۱۵ نقطه حادثه‌خیز در استان شناسایی شده است که باید ظرف مدت امسال و سال آینده عملیات اجرایی برای برطرف کردن این نقاط اجرایی شوند که سهم امسال در سال جاری 7 نقطه پیش‌بینی شده بود و تاکنون ۶ نقطه از این مراکز حادثه‌خیز برطرف شده‌اند و یک مورد دیگر نیز تا پایان امسال به انجام می‌رسد و اصلاح مابقی نقاط نیز درسال آینده عملیاتی می‌شوند.

حق لطفی با اشاره به فرارسیدن دهه فجر و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، تشریح کرد: در این ایام ۱۷ پروژه عمرانی در حوزه راه‌سازی با اعتباری بالغ بر ۲82میلیارد تومان در استان به بهره‌برداری می‌رسد و سه مجتمع خدمات رفاهی نیز در شهرستان بوئین‌زهرا و آزادراه قزوین ـ رشت تا پایان امسال افتتاح می‌شود.

۴۶

دکمه بازگشت به بالا