برترین های کسب و کارعمومی

بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیر

از مسائلی که ممکن است هنگام احداث باغ گلابی برای باغداران ایجاد شود این است که: بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیر چیست؟ بهترین که می­توان در مناطق گرمسیر کاشت، چیست؟ معمولا افراد زمانی که تصمیم به کاشت گلابی در باغ یا باغچه خود را دارند، مایل هستند که بهترین نهال گلابی را انتخاب نمایند. بهترین نهال گلابی به دو دسته مناسب مناطق سردسیر و مناسب مناطق گرمسیر تقسیم می­شود.

در هنگام خرید بهترین نهال گلابی باید توجه داشته باشیم که این نهال با شرایط آب و هوایی منطقه کاشت مطابقت داشته باشد؛ زیرا در غیر این­صورت ممکن است رشد نهال یا باردهی آن مختل شود. بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیر باید در برابر سرمای مقاومت بالایی داشته باشد و بتواند از یخبندان­های زمستانه در امان بماند. بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیر باید بتواند دماهای زیر صفر را به خوبی تحمل کند. زیرا این نهال­ها اغلب در مناطق کوهستانی و ارتفاعات کاشت می­شود.

همچنین یکی دیگر از ویژگی­های بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیر دیرگل بودن نهال است. زیرا در مناطق سردسیر و کوهستانی احتمال سرمای بهاره فراوان است. بنابراین در صورتی که زمان گلدهی نهال زودتر باشد، ممکن است در اولین سرمای بهاره گل­ها بریزند. نهال­های گلابی دیر گل مناسب ترین نهال های گلابی برای مناطق سردسیر است.

معمولا اغلب درختان گلابی در مناطق سردسیر و معتدل کاشته می شوند. اما فاکتورهای دیگر برای تعیین بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیر، کیفیت محصول، میزان باردهی نهال و مقابله با آفت و … نیز می باشد. برای نمونه به عنوان بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیری می­توان از گلابی بیروتی، گلابی درگزی، گلابی سیبری نام برد. در ادامه به توضیح مختصر هر یک از این نهال ها می­پردازیم.

نهال گلابی درگزی؛ اولین و بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیر

را می توان به عنوان بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیر نام برد. گلابی درگزی یکی از بهترین انواع گلابی در دنیا می باشد که دارای طعم و عطر فوق العاده و بی نظیری است. رنگ پوست گلابی درگزی سبز و یا زرد می­باشد که بخشی از آن هاله سرخ دارد. این گلابی درشت بوده و حدود 300 الی 400 گرم وزن دارد. یکی دیگر از فاکتورهایی که گلابی درگزی را به عنوان بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیر کرده است، قابلیت ماندگاری بسیار خوب آن می­باشد. این گلابی تا 7 ماه در انبار با حفظ کیفیت اولیه باقی می­ماند.

نیاز سرمایی نهال گلابی درگزی 600 الی 1500 ساعت سرمای زمستانه می­باشد. بنابراین کاشت آن در مناطق سرد و معتدل مناسب است تا از تامین نیاز سرمایی نهال اطمینان حاصل کرد.

درخت گلابی درگزی باردهی بسیار خوبی نیز دارد و در هر هکتار حدود 50 تن تولید محصول می­کند. این گلابی بسیار دیررس است و در ماه مهر می­رسد. عمر مفید درخت گلابی درگزی حدود 30 سال است. یکی دیگر یکی از مزیت­های این درخت مقاومت بسیار بالای آن در مقابل] با آفات و بیماری به خصوص آتشک است.

نهال گلابی سیبری؛ دومین بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیر

نیز یکی دیگر از بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیر است. این گلابی به شکل گرد و متقارن و به رنگ سبز مایل به زرد است. گلابی سیبری بسیار خوش طعم و آبدار است. اندازه گلابی­ها متوسط است و هر کدام حدود 150 گرم وزن دارند. این گلابی نیز به دلیل ماندگاری خیلی خوب در انبار به مدت 6 ماه بسیار محبوب است.

نیاز سرمایی درخت گلابی سیبری برای برخاستن از خواب زمستانی حدود 600 الی 1500 ساعت سرمای زیر 7 درجه است. برای تامین این نیاز سرمایی باید در مناطق سرد و کوهستانی کاشته شود. حداکثر ارتفاع درخت گلابی سیبری حدود 4 الی 5 متر می­باشد. اما شاخه و برگ­های این نهال تراکم بالایی دارند. یکی از مزیت­های اصلی بهترین نهال گلابی تحمل بسیار بالا در برابر خشکی و کم آبی است.

زمان برداشت گلابی سیبری، ماه مهر است. یکی از دلایل انتخاب گلابی سیبری به عنوان بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیر بازدهی چشمگیر آن می­باشد. این نهال قادر است در هر هکتار حدود 60 تن باردهی داشته باشد. همچنین این نهال عمر مفید نسبتا خوبی دارد و تا 40 سال باردهی خوبی خواهد داشت.

نهال گلابی بیروتی

گلابی بیروتی همان گونه از نام نهال مشخص است بومی لبنان است. این گلابی به شکل مخروطی و رنگ زرد مایل به سبز است. گلابی­ها اندازه درشتی دارند و حدود 250 گرم وزن دارند. طعم شیرین و بافت آبدار گلابی، باعث شده است به عنوان یکی از پرفروش­ترین و معروف­ترین انواع گلابی باشد. مقاومت بسیار بالای نهال گلابی در برابر سرما باعث شده است که این نهال به عنوان بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیر شناخته شود.

در اوایل مرداد زمان برداشت گلابی بیروتی است. درخت گلابی بیروتی یکی از پربارترین درختان گلابی است. این نهال در هر هکتار حدود 40 الی 50 تن گلابی مرغوب تولید می­کند. با کاشت این نهال می توان حدود 35 الی 40 سال از بازدهی بسیار بالای نهال بهره­­مند شد.

بهترین نهال گلابی برای مناطق گرمسیر

برخی از درختان گلابی دارای محصولاتی با کیفیت کمیت بالا می­باشند و می­توان گفت جز بهترین نهال گلابی می­باشند؛ اما این نهال­ها در برابر سرمای شدید زمستان حساس می­باشند و قادر به تحمل یخبندان زمستانه نمی­باشند. برخی دیگر از این نهالها نیز به دلیل زودگل بودن، در مناطق سردسیر که دارای سرمای بهاره هستند، امکان کاشت ندارند. بنابراین این نهال­ها باید در ارتفاعات کم و مناطق معتدل و گرمسیری کاشته شوند.

بهترین نهال گلابی برای مناطق گرمسیر، گلابی اسپادانا می­باشد. منشا اصلی این گلابی کشور ایتالیا است. اما امروزه در سراسر دنیا و به خصوص ایران کشت آن رایج است. در قسمت­های مختلف کشور ما و به ویژه نواحی شمالی کاشت این نهال رونق فراوانی دارد. گلابی اسپادانا مخروطی شکل بوده و رنگ آن سبز مایل به خاکستری است. اندازه این گلابی متوسط است و در ماه مرداد قابل برداشت است.

میزان باردهی بهترین نهال گلابی برای مناطق گرمسیر حدود 60 تن در هر هکتار است. بنابراین کاشت این نهال بسیار اقتصادی و سودآور می­باشد. درخت گلابی اسپادانا حدود 40 الی 50 سال باردهی اقتصادی خواهد داشت.

بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیر کدام است؟

, نهالی پردرآمد و پرسود است اما این نهال همانند دیگر ارقام نهال دیگر باید به خوبی به بار بنشیند و برای همین به بار نشستن بایستی فاکتورهایی را در نظر داشته باشیم.

نهال گلابی همانند بسیاری دیگر ار ارقام نهال ها دارای انواع مختلفی می باشد که هر کدام متناسب با شرایط اقلیمی منطقه ای است و دارای میزان خاصی باردهی و کیفیت دارد.

نهالستان نوین گردو بیش تر از 300 نوع نهال گلابی با نژادهای مختلف به صورت بومی و غیربومی دارد که هر کدام بازدهی متفاوتی دارند از این رو اینکه کدام رقم نهال گلابی را برای کاشت انتخاب کرده و بکارید بسیار مهم است.

مناطقی که اقلیم سردی دارند نمی توانند برای کاشت هر رقم نهالی مناسب باشند چون محصولات آنها دچار سرمازدگی می شود از این رو بود که برخی از باغداران در مناطق سرد از کاشت بسیار نهال ها خودداری می کردند.

اما با بررسی هایی که در گذشته صورت گرفت و اصلاحیاتی که روی ارقام نهال گلابی بود برخی از ارقام نهال گلابی مقاوم به سرما و مقاوم به گرما تولید و عرضه شد.این ارقامی که قرار است معرفی کنیم از لحاظ بازدهی و کیفیت بی نظیر است.

  1. بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیر, نهال گلابی درگزی

به قطعیت از بهترین و بی نظیرترین نهال گلابی های روز دنیا می توان به نهال گلابی درگزی اشاره داشت.این نهال از لحاظ باردهی و مقاومت بسیار عالی می باشد.

اگر در ارتفاعات بالاتری از سطح دریا هستید می توانید را بکارید و بازدهی بسیار خوبی را از آن داشته باشید.

مشخصات نهال گلابی درگزی:

مناسب اقلیم سردسیر و معتدل است و به طور کلی به میزانی سرما برای رشد نیاز دارد.وزن هر گلابی به 350 گرم می رسد و شما می توانید گلابی آبدار و شیرین و گوشتی را داشه باشید.

درگزی رنگ زیبایی دارد و زرد و سرخ است.بعد از اینکه به سن رشد رسید تا 5 تن بار گلابی را می توانید برداشت کنید.به گرده افشان – فاصله کاشت – هرس و آبیاری این رقم توجه داشته باشید تا عملکرد عالی را مشاهده کنید.بهترین فاصله برای ارقام نهال گلابی درگزی5*4 است.

نهال گلابی برای مناطق سردسیر می توان به درگزی اشاره داشت که اقلیم سرد را بسیار خوب می پذیرد.

  • بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیر, نهال گلابی بیروتی بارتلت

دومین نهال گلابی که به سرما حساس نیست و برای بازدهی و رشد بیشتر به سرما نیاز دارد می باشد.نیاز سرمایی این رقم تا 800 ساعت است و باید این میزان سرما تامین شود تا بیروتی باردهی و عملکرد خوبی را داشته باشد.

می توانید بیروتی را از 1300 متر به بالا بکارید و تا 2300 متر فاصله از سطح دریا بازدهی خوبی را نشان می دهد.

مشخصات نهال گلابی بیروتی

نهال بیروتی مقاومت بسیار خوبی به بیماری ها دارد و به دو بیماری پسیل و آتشک که بیشتر ارقام نهال گلابی ها حساس هستند این رقم حساس نیست.میزان رشد خوبی دارد و ارتفاع آن تا 6 متر است.

باردهی این رقم تا 50 تن است  و اگر بتوانید رسیدگی ها را برای این رقم لحاظ کنید شاهد عملکرد بسیار خوبی از آن خواهید بود.

از بهترین نهال گلابی برای مناطق سرد می توان به بیروتی – شاه میوه و آنجو اشاره کرد.

  • بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیر, نهال گلابی سیبری

از معروف ترین ارقام نهال گلابی ها برای مناطق سردسیر می توان به نهال گلابی سیبری اشاره داشت.این نهال گلابی از لحاظ بازدهی خوب است و پایداری بسیار عالی به سرما دارد.

می توانید اگر در نقاط بسیار سردسیری زندگی می کنید را بکارید و شاهد بازدهی بسیار خوبی از آن باشید بدون اینکه به سرما حساسیت داشته باشد و دچار یخ زدگی شود.

از 600 ساهت به بالا به میزان سرما برای رشد نیاز دارد

مشخصات نهال گلابی سیبری

مقاومت به سرما از مشخصات خوب این رقم نهال گلابی است. .این رقم نسبت به دیگر ارقام به بیماری پسیل حساس تر می باشد.از دیگر ویژگی های عالی برای نهال گلابی سیبری میزان ماندگاری آن در انبار است که می توانید تا 6 ماه آن را در انبار نگهداری کنید.

  • بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیر, نهال گلابی شاه میوه

یکی از نهال گلابی های عالی در باردهی که جزو بهترین نهال گلابی های روز دنیا به شمار می رود و مقاومت آن به سرما بسیار خوب است است.

مشخصات نهال گلابی شاه میوه

گلابی شاه میوه عمری اقتصادی مفید دارد و که وزن هر گلابی تا 300 گرم است.جزو ارقام مقاوم به بیماری به حساب می آید.برای کاشت به فاصله میان درختان توجه داشته باشید که بهترین فاصله برای گلابی شاه میوه 3*3 و یا 4*3 است.

شاه میوه بومی کشور ایران است.

  • بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیر, نهال گلابی آنجو

رقمی خاص و خوش طعم است.گلابی آنجو در اقلیمی خاص رشد می کند. بهتر است برای کاشت رقم آنجو بدانید آن را در اقلیمی معتدل و سردسیر بکارید تا شاهد عملکرد مطلوبی از آن باشید.

از نهال گلابی های بسیار متفاوت که دارای رنگ خاصی است می توان به نهال گلابی آنجو اشاره داشت.این رقم گلابی   پوست قرمز طعم شیرین و آبداری دارد و به خاطر رنگ زیبایش بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

تولید گلابی آنجو می تواند سود خوبی داشته باشد چون طرفداران زیادی را در بازار به خود جلب کرده است.

نهال گلابی برای مناطق سردسیر می توان به ارقام پربازده مثل آنجو – شاه میوه اشاره داشت.

مشخصات نهال گلابی آنجو

گلابی آنجو سریعا به بار می نشیند و باردهی بسیار خوبی نیز دارد.این گلابی در سال های اول باردهی را آغاز می کند و رشد بسیار خوبی دارد.

عمر اقتصادی مفیدی داشته و اگر به میزان آبیاری – گرده افشانی و هرس کردن آن دقت کنیم می توانیم شاهد عملکرد بسیار خوبی از این رقم باشیم.

از مزیت های دیگر آنجو کوتاه قد بودن آن است.گلابی آنجو دارای عطر و زیبایی خاصی است و آن را به گلابی اروپایی و پوست قرمزی می نامند و می شناسند.

بالا بردن مقاومت درخت گلابی

بهتر است قبل از هر چیزی با توجه به شرایط اقلیمی منطقه خود نهال گلابی را خریداری کنیم و بکاریم.اگر در منطقه سردسیر زندگی می کنید حتما نهال گلابی مقاوم به سرما را خریداری کرده و بکارید.

برخی از رسیدگی ها به بالا رفتن مقاومت درخت گلابی و باردهی آن کمک می کند.آبیاری به افزایش محصولات و میزا باردهی و بالا رفتن کیفیت میوه ها کمک کرده و مقاومت درخت را نیز بالاتر می برد.

از کود مناسب برای نهال گلابی استفاده کنید تا درختان هم به بیماری و هم سرما مقاوم تر شوند.گرده افشانی مناسب و هرس کردن درخت جزو دو فاکتور بسیار مهم برای آنها به حساب می آید.

جمع بندی خرید بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیر

مناطق سردسیر به دلیل دمایی که دارد ممکن است با کاشت برخی از ارقام نهال گلابی , محصولات آنها یخ بزند.با تولید انواع نهال گلابی مقاوم به سرما این مشکل سرمازدگی و یخ زدگی محصولات حل شد.

به نقل از نهالستان  گردو بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیر را در این مطلب معرفی کردیم.امیدواریم این مطلب مفید بوده باشد.

 گردو بزرگترین و معتبرترین مرکز فروش و عرضه نهال در سراسر ایران است که نمایندگی فعال در این زمینه دارد.تمامی مشتریان عزیز می توانند هر رقم نهال گلابی را با قیمت مناسب و به همراه تضمین کیفیت با کارت بهداشت و قرنطنیه استانی تهیه نمایند.

 

دکمه بازگشت به بالا