استان ها

استاندار آذربایجان‌غربی: پیشرفت خوبی در اجرای بندهای نشست نخست استان‌های هم مرز با عراق انجام گرفته است

به گزارش خبرگزاری شبکه از آذربایجان‌غربی، محمدصادق معتمدیان در بدو ورود به مرز حاج عمران، تقویت روابط اقتصادی، بازرگانی، سیاسی و فرهنگی را از مهمترین اهداف خود در سفر به اقلیم کردستان عراق و برگزاری دومین نشست استانداران استان‌های مرزی ایران و اقلیم کردستان عراق بیان کرده و گفت: با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده، فردا در اربیل به توافقات خوبی خواهیم رسید.

وی هچنین با اشاره به برگزاری نخستین نشست استان‌های هم مرز که سال گذشته در ارومیه برگزار شد، افزود: تعدادی از بندهای تفاهم نامه این نشست، از پیشرفت اجرایی خوبی برخوردار بوده و تعدادی نیز مشکلاتی در اجرا داشت که در نشست دوم مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

استاندار آذربایجان‌غربی رشد ۲۵۰ درصدی ترانزیت و ۴۰ درصدی صادرات از پایانه مرزی تمرچین و کیله در دولت سیزدهم را از پیامدهای مثبت تعاملات و روابط دو طرف دانسته و خاطرنشان کرد: بعد از توافقات سال گذشته در ارومیه، تسهیل و تسریع در گمرکات منطقه را شاهد هستیم.

معتمدیان همچنین از رشد ۷۰۰ درصدی ترانزیت در فروردین و اردیبهشت ماه امسال خبر داده و افزود: در دومین نشست استانداران در اربیل، مشکلات باقیمانده را بررسی و رفع خواهیم کرد.

وی در ادامه با تقدیر از همکاری مسئولان اقلیم کردستان عراق در هموار کردن شرایط مناسب تردد زائران اربعین حسینی در دو سال گذشته، آن را نشان از مناسبات فرهنگی دو طرف و احترام مردم کُرد به امام حسین(ع) دانسته و اضافه کرد: تلاش می‌کنیم در نشست اربیل، مشکل حمل و نقل یکسره کاروان زائران اربعین از تمرچین و باشماق تا کربلا را رفع کنیم.

استاندار آذربایجان‌غربی فعال کردن مرز کیله سردشت را از دیگر اهداف مهم دومین نشست اقتصادی استانداران مرزی ایران با اقلیم کردستان عراق عنوان کرده و افزود: با راه اندازی و تسریع فعال‌سازی و تکمیل زیر ساخت‌های این مرز توسط دو طرف، حجم مبادلات اقتصادی چند برابر خواهد شد.

هلگورد شیخ نجیب رئیس اداره مستقل سوران نیز که به نمایندگی از استاندار اربیل برای استقبال به حاج عمران آمده بود، با تسلیت شهادت رئیس جمهور ایران و دیگر شهدای خدمت، بر عزم راسخ دو طرف برای توسعه روابط همه جانبه تاکید کرد.

دومین نشست اقتصادی استان‌های هم مرز، فردا با حضور استانداران آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه از ایران و استانداران اقلیم کردستان عراق در اربیل برگزار خواهد شد.

46

دکمه بازگشت به بالا